Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

13. novembra 2017

Írsko: Geldof vrátil cenu Dublinu. Nechce ju, kým patrí aj Su Ťij


Tagy: Bob Geldof

Bob Geldof, archívna snímkaZdieľať
Bob Geldof, archívna snímka Foto: TASR/AP
 
Dublin 13. novembra (TASR) - Írsky rocker a zakladateľ charitatívnych megakoncertov Live Aid Bob Geldof (66) vrátil v pondelok na protest voči (ne)konaniu mjanmarskej líderky Aun Schan Su Ťij a etnickým čistkám voči moslimským Rohingom v jej krajine Čestnú cenu slobody mesta Dublin.


Niekdajší frontman formácie Boomtown Rats zdôraznil, že je síce hrdý na to, že je Dublinčanom, avšak nechce byť laureátom rovnakého ocenenia ako mjanmarská líderka. Spájanie tejto laureátky Nobelovej ceny mieru s hlavným mestom Írskej republiky "nás všetkých zahanbuje", vyhlásil.

Bob Geldof však súčasne vyjadril nádej, že v budúcnosti si bude môcť užívať predmetné čestné ocenenie, ktoré s hrdosťou opäť prijme, keď ho odoberú Aun Schan Su Ťij.

Vyplýva to z informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF.

Iba v sobotu 11. novembra vydala írska formácia U2 vyhlásenie, že Aun Schan Su Ťij musí verejne vystúpiť proti násiliu, ktoré spôsobuje hromadný útek Rohingov z Mjanmarska.

Od augusta ušlo z prevažne budhistického Mjanmarska do susedného Bangladéša vyše 600.000 príslušníkov spomínanej moslimskej menšiny. Bol to následok tamojších pomerov, keď bezpečnostné sily zareagovali na útoky rohinských povstalcov na policajné posty operáciou proti dedinám s rohinským civilistom, po ktorej ostala len spálená zem.

Členovia U2 v sobotňajšom vyhlásení uviedli, že "fakt, že sa tieto krutosti proti Rohingom dejú pred jej očami, nás ochromuje a láme nám srdcia". Súčasne poznamenali, že mlčanie mjanmarskej líderky "sa začína veľmi podobať súhlasu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Tagy: Bob Geldof
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Budúci rok sa má na Slovensku realizovať deväť filmových projektov
<< predchádzajúci článok
Rádio Regina vysiela z vynoveného štúdia

Írsko: Geldof vrátil cenu Dublinu. Nechce ju, kým patrí aj Su Ťij - diskusné fórum čitateľov