Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2010

Izrael nepustí ku Gaze žiadnu humanitárnu loď


Tagy: Izrael

Izrael zabráni akýmkoľvek humanitárnym lodiam doplaviť sa k brehom Pásma Gazy, varoval v utorok predstaviteľ obrany, keď propalestínski aktivisti prisľúbili, že sa opäť, aj napriek ...Zdieľať
izrael Foto: SITA/AP

JERUZALEM 1. júna (WEBNOVINY) - Izrael zabráni akýmkoľvek humanitárnym lodiam doplaviť sa k brehom Pásma Gazy, varoval v utorok predstaviteľ obrany, keď propalestínski aktivisti prisľúbili, že sa opäť, aj napriek krvavému koncu poslednej humanitárnej misie, pokúsia preraziť blokádu palestínskeho územia. "Nenecháme žiadnu loď doplaviť sa do Gazy a zásobovať to, z čoho sa stala teroristická základňa ohrozujúca podstatu Izraela," uviedol štátny tajomník ministra obrany Matan Vilnai pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu. Vilnaiove poznámky v čase, keď organizátori tzv. Flotily slobody vyhlásili, že pripravujú vyslať do Gazy ďalšie dve lode aj napriek pondelňajšiemu krvavému zásahu izraelskej špeciálnej jednotky proti jednej z ich lodí, pri ktorom niekoľkí aktivisti prišli o život.

Greta Berlinová z Hnutia za slobodnú Gazu pre tlačovú agentúru AFP uviedla, že nasledujúci pokus preraziť blokádu palestínskeho územia sa neskutoční už v nasledujúcich dňoch. "(Nákladná loď) Rachel Corrie sa momentálne nachádza na pobreží Talianska a ďalšiu loď stále opravujú," vysvetlila.

Izraelské jednotky v pondelok zaútočili na mierový konvoj lodí propalestínskych aktivistov s 10 tisíc tonami humanitárnej pomoci určenými pre okupované územie Pásma Gazy. Operácia si vyžiadala najmenej deväť ľudských životov, pričom obete tvoria väčšinou Turci. Incident podľa izraelskej armády vyprovokovali pasažieri tureckej lode, ktorí na vojakov zaútočili, tí to však odmietajú.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Izrael
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Trnavskom kraji padali stromy a zatopilo pivnice
<< predchádzajúci článok
Izrael zadržal 480 aktivistov z humanitárnych lodí

Izrael nepustí ku Gaze žiadnu humanitárnu loď - diskusné fórum čitateľov