Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2011

Jemenský prezident podpíše dohodu o odovzdaní moci


Tagy: Jemen

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v stredu v Saudskej Arábii podpíše dohodu o odovzdaní moci a ukončení krízy, ktorá otriasa krajinou už od januára. Informoval o tom vyslanec OSN Džamál bin Umar. ...Zdieľať
jemen SANÁ 23. novembra (WEBNOVINY) - Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih v stredu v Saudskej Arábii podpíše dohodu o odovzdaní moci a ukončení krízy, ktorá otriasa krajinou už od januára. Informoval o tom vyslanec OSN Džamál bin Umar. "Ceremónia sa uskutoční dnes v Rijáde," uviedol.


Opozícia dokument podpísala už v apríli. Obe strany v Rijáde podpíšu tiež plán vytvorený OSN, ktorý určuje mechanizmy pre implementáciu iniciatívy GCC. Štátna jemenská televízia uviedla, že Sálih do Rijádu pricestoval v stredu ráno.

Iniciatíva šesťčlennej Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) vyzýva Sáliha na odovzdanie moci svojmu zástupcovi Abdrabúhovi Mansúrovi Hádímu výmenou za imunitu pred stíhaním.

Sálih, ktorý je pri moci 33 rokov, až doteraz dohodu podpísať odmietal, a to aj napriek násilnostiam, ktoré si od začiatku povstania proti jeho režimu v januári vyžiadali stovky mŕtvych a tisícky zranených.

Bezpečnostná rada OSN v októbri prijala rezolúciu, v ktorej Sáliha vyzýva na bezodkladný odchod zo svojho postu ako aj na zastavenie krvavého potláčania protestov proti jeho vláde.

Tagy: Jemen
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jemenský prezident podpíše plán na ukončenie krízy (22. 11. 2011)
 Jemenský prezident je pripravený odstúpiť (15. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Norwegian Air Schuttle spojí Bratislavu s Oslom a Kodaňou
<< predchádzajúci článok
Menový fond na dlhovú krízu reaguje novými úvermi