Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. februára 2011

Jules Verne by dnes oslavoval 123 rokovJules Verne, ktorého knihy sa nájdu azda v každej detskej knižnici by dnes oslavoval 123. narodeniny. Narodil sa 8. februára 1828 vo francúzskom Nantes. Autor ...Zdieľať
verne Jules Verne Foto: biography.comBRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) - Jules Verne, ktorého knihy sa nájdu azda v každej detskej knižnici by dnes oslavoval 123. narodeniny. Narodil sa 8. februára 1828 vo francúzskom Nantes. Autor fanatsticko-dobrodružných príbehov ako Cesta do stredu Zeme, Cesta zo Zeme na Mesiac alebo Dvetisíc míľ pod morom patrili k tým, ktoré presiahli vtedajšiu dobu a dodnes sú námetom filmových scenárov.


Jules Verne sa začal venovať literatúre už v mladom veku. Do parížskeho prostredia Théatre lyrique ho uviedol ďalší veľký spisovateľ Alexander Dumas starší. Verne sa na začiatku svojej kariéry venoval dramatickej tvorbe, ktorá mu však nepriniesla úspech a tak prišiel na svet cestopisný román Päť nedeľ v balóne, ktorý mal medzi verejnosťou veľmi veľký úspech a prakticky odštartoval jeho kariéru svetoznámeho romanopisca.

Ako bolo spomenuté na začiatku, Verneove diela presiahli vtedajšiu dobu. Autor písal veľmi pútavým štýlom. Vo svojich dobrodružných románoch opisoval neexistujúce technické vynálezy, vďaka čomu sa stáva zakladateľom nového literárneho žánru, tzv. sci-fi, tj. vedecko-fantastickej literatúry, do ktorej nenápadne vkladá výchovné odkazy.

Jules Verne bol svojim spôsobom vizionár. Veril, že rozvoj modernej techniky prispeje k rozvoju spoločnosti, sociálnemu a morálnemu pokroku ľudstva. Ak jeho myšlienky zoberieme z pohľadu dnešnej doby, tak s malými odchýlkami sa jeho predstavy stali skutočnosťou.

Jeho myšlienky sa pretavili na dobrodružné romány: Cesta do stredu zeme, Cesta zo Zeme na Mesiac, Dvetisíc míľ pod morom, Tajomný zámok v Karpatoch, Vynález skazy.

Verne videl v mladých ľuďoch nositeľov pokroku a to sa odráža v jeho ďalších dielach: Deti kapitána Granta, Pätnásťročný kapitán alebo Dva roky prázdnin.

Jules Verne je autorom dalších románov, či už cestopisných alebo vedecko-fantastických, jeho tvorba patrí medzi základné kamene svetovej literatúry pre mládež.

Jules Verne zomrel 24. marca v roku 1905 v Amiens, kde od roku 1879 žil a tvoril.

Informácie boli čerpané zo stránky ld.johanesville.net

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NORDFEST 2011 Severské kino otvorí Správny chlap
<< predchádzajúci článok
Festivalu Rock pod kameňom bude 12. a 13. augusta

Jules Verne by dnes oslavoval 123 rokov - diskusné fórum čitateľov

123 narodeniny8.2. 10:56:29
:)8.2. 13:57:47