Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. augusta 2012

Julija Tymošenková hľadá spravodlivosť v ŠtrasburguEurópsky súd pre ľudské práva (ESĽP) začal v utorok pojednávať vo veci stíhania bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej, ktorú minulý rok odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie ...Zdieľať
julija tymosenkova ŠTRASBURG 28. augusta (WEBNOVINY) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) začal v utorok pojednávať vo veci stíhania bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej, ktorú minulý rok odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie právomocí.


Právnici 51-ročnej političky sa na sudcov v Štrasburgu obrátili napriek tomu, že vo svojej krajine ešte nevyčerpali všetky opravné prostriedky a odvolací súd v Kyjeve by mal rozhodnúť až v stredu.

Predmetom ich sťažnosti preto nemôže byť samotný proces s Tymošenkovou, ale iba zákonnosť jej vyšetrovacej väzby a údajné nehumánne podmienky, ktorým bola vystavená.

Advokát Serhij Vlasenko okrem iného tvrdí, že jeho klientku zadržiavali v nevykurovaných a trvalo osvetlených celách monitorovaných kamerami.

Predpokladá sa, že konanie ESĽP bude trvať niekoľko mesiacov. Prvé pojednávanie bolo výnimočne prístupné verejnosti a okrem Vlasenka a zástupcov ukrajinskej vlády sa na ňom zúčastnila aj Tymošenkovej dcéra Jevhenija.

Obrazom: Ukrajinský súd odsúdil Juliju Tymošenkovú

Trojčlenná porota sudcov vypočula obe strany, pričom sa zaujímala o podmienky väzby a poskytovanú zdravotnú starostlivosť.

Vlasenko sa vo svojej výpovedi vyjadril, že súd v Štrasburgu je pre Tymošenkovú "jedinou nádejou", zatiaľ čo expremiérkina dcéra v neskoršom rozhovore pre tlačovú agentúru AFP povedala, že život jej matky je "naozaj ohrozený".

"Na Ukrajine neexistuje spravodlivý právny systém a vy ste jediní, kto môže pani Tymošenkovej pomôcť," apeloval na sudcov advokát.

Obrazom: Protest proti zatknutiu bývalej ukrajinskej premiérky

Tymošenkovú v októbri usvedčili zo zneužitia premiérskych právomocí, ktorého sa dopustila v roku 2009, keď podpísala nevýhodnú zmluvu o dovoze ruského plynu. Momentálne čelí obvineniam z ďalších zločinov, za ktoré jej hrozia vysoké tresty.

Bývalá líderka takzvanej oranžovej revolúcie naďalej odmieta akúkoľvek vinu a označuje sa za obeť politického prenasledovania, v čom ju podporujú aj západné vlády. Okrem minuloročného procesu vyvolal v zahraničí znepokojenie aj zhoršený zdravotný stav Tymošenkovej, ktorá si sťažovala na bolesti chrbta, spočiatku však odmietala pomoc ukrajinských lekárov.

Po tom, ako ju väzenská stráž v apríli odvliekla na vyšetrenie nasilu, expremiérka niekoľko týždňov držala hladovku. Na liečbu v ukrajinskej nemocnici nakoniec pristúpila pod podmienkou, že na ňu bude dohliadať nemecký lekár.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prečo mala mama pravdu, keď nás nútila jesť mrkvu
<< predchádzajúci článok
Petržalka ponúka svojim obyvateľom bezplatné právne služby

Julija Tymošenková hľadá spravodlivosť v Štrasburgu - diskusné fórum čitateľov