Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. augusta 2022

K akým národnostiam sa prihlásili ľudia na Slovensku? Najpočetnejšie zastúpenie majú východní SlovaniaNajviac ľudí na Slovensku sa okrem slovenskej prihlásilo k českej, rusínskej a ukrajinskej národnosti. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Podľa hovorkyneZdieľať
gettyimages 1358854825 676x451 6.8.2022 (Webnoviny.sk) - Najviac ľudí na Slovensku sa okrem slovenskej prihlásilo k českej, rusínskej a ukrajinskej národnosti. Vyplýva to z údajov Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021. Podľa hovorkyne Štatistického úradu (ŠÚ) pre sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 Jasmíny Stauder sa analytici podrobnejšie pozreli aj na otázku o národnosti a ďalšej národnosti z pohľadu slovanských národov.

Najpočetnejší sú východní Slovania


Štatistici uvádzajú, že nejakú slovanskú národnosť (okrem slovenskej) si spolu uviedlo vyše 74-tisíc obyvateľov, čo tvorí 1,4 percenta z populácie Slovenska. Najpočetnejší na Slovensku sú východní Slovania (národnosť rusínska, ukrajinská, ruská a bieloruská), ktorých je 36,7-tisíca a tvoria podiel 0,7 percenta na našej celkovej populácii.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú nám najpríbuznejší západní Slovania (národnosť česká, moravská, sliezska a poľská), ktorých je takmer 34-tisíc s 0,6 percentným podielom na obyvateľstve Slovenska.

Malé zastúpenie južných Slovanov


Južní Slovania (národnosť slovinská, chorvátska, srbská, bosnianska, čiernohorská, macedónska a bulharská) majú podľa analytikov u nás malé zastúpenie, je ich 3,6-tisíca a tvoria menej ako 0,1 percenta zo všetkých obyvateľov Slovenska.

Spomedzi jednotlivých slovanských národností (s výnimkou slovenskej) je podľa ŠÚ najpočetnejšia česká (28 996 obyvateľov, čo je podiel 0,5 percenta populácie), nasledovaná rusínskou (23 746, čo je 0,4 percenta) a ukrajinskou národnosťou (9451, čo je 0,2 percenta). Všetky ďalšie slovanské národnosti dosahujú podiel nižší ako 0,1 percenta na obyvateľstve Slovenska.


Zdroj: Webnoviny.sk - K akým národnostiam sa prihlásili ľudia na Slovensku? Najpočetnejšie zastúpenie majú východní Slovania © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najvyšší správny súd SR rozhodol za prvý rok svojej činnosti vo viac ako tisíc veciach, na jeseň mu pribudne volebná agenda
<< predchádzajúci článok
Severné Macedónsko podá pomocnú ruku Ukrajine, poskytne krajine tanky a lietadlá