Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

15. novembra 2020

Kedy je najlepšie podať vakcínu proti koronavírusu? Vedcom sa podarilo odhadnúť vhodný časVedcom sa podarilo odhadnúť, kedy by bolo najlepšie podať vakcínu proti koronavírusu.Zdieľať
vakcína

Zistili, že kľúčový je pohyb bielych krviniek v lymfatických uzlinách, ktorý vplýva na imunitnú reakciu na vakcíny a vírusy, vrátane SARS-CoV-2.

Testy vykonali na myšiach a zistili, že dôležité pre imunitnú reakciu je, v akej časti dňa sú infikované.

„Tento fakt v spojitosti s dôkazmi, že podanie vakcíny proti chrípke je vhodnejšie ráno ako popoludní, naznačuje, že vakcíny proti SARS-CoV-2 budú účinnejšie, ak ich podáme skoro ráno,“ povedala Rachel Edgar z Imperial College London, ktorá študuje, ako vírusy využívajú cirkadiánne rytmy na šírenie.

Rytmus imunitného systému

Vedúca novej štúdie Cathy Wyse z Royal College of Surgeons v Írsku uviedla, že túto teóriu zatiaľ nemali možnosť otestovať.

John O’Neill z MRC Laboratory of Molecular Biology v Cambridgei ozrejmil, že „imunitný systém sa vyvinul tak, aby lepšie rozpoznával potenciálne patogény a bojoval proti nim počas dňa, keďže práve cez deň sa ľudia najviac dostávajú do kontaktu s nimi“.

O’Neill predtým dokázal, že bunky podieľajúce sa na oprave poškodeného tkaniva migrujú k ranám oveľa rýchlejšie cez deň.

Výsledky výskumu

K spomínanej novej teórii dospeli v rámci štúdie, ktorá zistila, že vnútorné rytmy imunitného systému by mohli zvýšiť náchylnosť na infekcie a poranenie v určitých fázach dňa, mesiaca či roka.

Wyse spolu s kolegami analyzovali vzorky krvi 329 261 ľudí, ktorých pozorovali viac ako desať rokov s cieľom zistiť, či čas dňa alebo obdobie, kedy im vzorky odobrali, mali nejaký súvis s imunitnými bunkami, ktoré obsahovali.

Zistili jasné kolísanie počtu bielych krviniek a zápalových markerov v krvi, z čoho usúdili, že imunita u človeka môže byť silnejšia alebo slabšia v závislosti od časti dňa alebo obdobia.

Dôležité je, že tieto variácie nesúviseli so životným prostredím alebo životným štýlom, ale s hladinou vitamínu D. „To naznačuje, že zmeny v našom imunitnom systéme súvisia s hodinami v našom tele,“ uzavrela Edgar.

Nádejné vakcíny

Európska komisia (EK) schválila štvrtú zmluvu s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech–Pfizer, ktorou sa zabezpečuje prvý nákup 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu v mene všetkých členských štátov EÚ. Menované firmy uviedli, že ich látka je účinná na 90 %.

Následne sa ozvalo aj Rusko, ktoré odhadlo účinnosť vlastnej vakcíny na 92 %.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rakúsko ide do tvrdého lockdownu. Otvorené budú iba potraviny, drogérie či lekárne (14. 11. 2020)
 Matovič: Vláda nikdy vážne nad povinným očkovaním neuvažovala (14. 11. 2020)
 Viskupič chce opatrenia proti koronavírusu na regionálnom princípe, SaS zverejní svoju víziu (14. 11. 2020)
 Koronavírus: Najnižšie piatkové čísla za posledné štyri týždne (14. 11. 2020)
 Krčméry: Vakcíny proti COVID-19 sú dobrou správou, napriek tomu je stále sa čoho obávať (14. 11. 2020)
 Matovič išiel na pandemickú komisiu s návrhom otvoriť od 16. novembra divadlá, kiná a kostoly maximálne do 50 % kapacity ich priestorov (13. 11. 2020)
 Koronavírus: Pribudlo 27 úmrtí. Nových prípadov nákazy je znova viac ako 2000 (13. 11. 2020)
 Hotely v Ríme vymenili turistov za pacientov s COVID-19 (13. 11. 2020)
 Česko za štvrtok zaznamenalo 7874 nových prípadov nákazy (13. 11. 2020)
 Dobrovoľníci testujúci vakcínu na COVID-19 od Pfizeru hovoria o vedľajších účinkoch. Cítili sa vraj ako „po opici“ (13. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Koronavírus: Nepribudla žiadna obeť. Nákazu potvrdili u 1 200 ľudí
<< predchádzajúci článok
Poľský kamión sa zrútil z mosta na obchvate Svidníka, ukrajinský vodič neprežil

Kedy je najlepšie podať vakcínu proti koronavírusu? Vedcom sa podarilo odhadnúť vhodný čas - diskusné fórum čitateľov