Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. februára 2011

Kim Čong-il oslavuje narodeniny, Južania pália vlajkySeverokórejský líder Kim Čong-il oslavuje v stredu svoje 69. narodeniny. Tento deň je v KĽDR jedným z najvýznamnejších štátnych sviatkov, podobne ako deň narodenia a úmrtia jeho otca a ...Zdieľať
kim cong il Foto: SITA/APSOUL 16. februára (WEBNOVINY) - Severokórejský líder Kim Čong-il oslavuje v stredu svoje 69. narodeniny. Tento deň je v KĽDR jedným z najvýznamnejších štátnych sviatkov, podobne ako deň narodenia a úmrtia jeho otca a predchodcu Kim Ir-sena.


"V celej krajine vládne veľká pýcha a radosť," píšu štátne médiá. Oslavy Kimových narodením sprevádzajú umelecké vystúpenia, filmové projekcie, ďalšie kultúrne podujatia a vojenské prehliadky. Ulice sú vyzdobené lampiónmi a blahoželaniami. Nevyhnutnou súčasťou osláv je výstava Kimčongílií, ktoré sú ojedinelou odrodou begónií. Robotníci dostávajú extra prídely ryže a deti sladkosti. Oslavy sú veľkolepé napriek katastrofálnej ekonomickej situácii.

Severokórejský vodca utrpel pred dvoma rokmi porážku a odvtedy sa špekulovalo o jeho možnom nástupcovi. Mimoriadny zjazd Kórejskej strany práce v októbri potvrdil, že nástupcom Kima Čong-ila sa stane jeho syn Kim Čong-un. Bude tak v poradí už treťou generáciou rodiny, ktorá stojí v čele Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. V KĽDR vládne jediná komunistická dynastia sveta.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súkromná firma chce v parku v Kvetnici postaviť rodinné domy
<< predchádzajúci článok
Radičová navrhne vznik Ministerskej rady