Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. júna 2011

Kinobus oživí v Košickom kraji tri kiná a jednu hvezdáreňFilmová prehliadka Kinobus a jej nová „východná linka“ precestuje viac ako 150 kilometrov, diváci uvidia 33 kilometrov filmov a budú môcť ...Zdieľať
dni mesta kosice Mesto KošiceFoto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer KOŠICE 12. júna (WEBNOVINY) – Filmová prehliadka Kinobus a jej nová „východná linka“ precestuje viac ako 150 kilometrov, diváci uvidia 33 kilometrov filmov a budú môcť navštíviť 10 sprievodných akcií. Nevšedné podujatie pripravili kino Biograf, kultúrne centrá Spots a Stanica. „Všetky filmy sú prepojené jednou témou, a tou je pre oblasť Slovenského Rudohoria typický kov. Festival tak oživí premietanie v kinách v Poproči, Lucia Bani a Štóse, kde sa po viac ako dvadsiatich rokoch opäť spustia premietačky. Bonusom bude premietanie v hvezdárni a návšteva múzea kinematografie Rudolfa Schustera v Medzeve,“ informoval za organizátorov Ľuboš Bišto. Filmová prehliadka sa uskutoční od 17. do 19. júna.


„Z programu by sme veľmi radi vypichli unikátnu projekciu nemého filmu Metropolis, legendy kinematografie, ktorá dodnes fascinuje a inšpiruje celý rad svetových tvorcov,“ vraví riaditeľ prehliadky Martin Krištof. Tento film ozvučí dychový orchester zo Štósu pod vedením skladateľa a dirigenta Marka Piačeka. Orchester, v maximálnom zložení až 35-členný, doplnia ďalší hudobníci z celého Slovenska.

Vo filmovom programe sa objavuje aj viacero skvostov, napríklad Fitzcarraldo od Wernera Herzoga, ktorý bol vo svojej dobe (1982) jedným z najdrahších filmov. Film rozpráva príbeh o pološialenom rojkovi, ktorý, aby splnil svoj sen postaviť operu uprostred amazonského pralesa, musí preniesť veľkú nákladnú loď cez hory. Aj vďaka reálnemu prenášaniu lode cez hory bol film taký nákladný. Filmoví fanúšikovia sa určite pousmejú pri názve Alphaville od priekopníka francúzskej novej vlny Jeana-Luc Godarda. Z novších filmov premietnu napríklad český hit Karamazovi. Pamätníci aj deti si určite radi v kine pozrú klasiku Císařův pekař – Pekařův císař. A krátke filmy budú zasa patriť najmä histórii navštívených obcí.

Ako uviedol Bišto, pre Kinobus je najdôležitejšia atmosféra – tu vytvárajú diváci spolu so sprievodcami. Úlohu tých, ktorí budú všetkých sprevádzať, zobrali na seba členovia českej kabaretnej skupiny Vosto5. Toto generačné, improvizované divadlo získava v Čechách aj na Slovensku úspechy, hlavne pre svoj ostrý humor, momentálnu vynaliezavosť a výborný situačný humor. „Atmosféru určite výborne doplní verejné počúvanie známej rozprávky Hansa Christiana Andersena Statočný cínový vojačik, ktorú pustíme vo verejnom rozhlase v obci Poproč v sobotu 18. júna napoludnie,“ hovorí Bišto. V rozhlasovej rozprávke (aj pre dospelých) postavy nahovorili napríklad Robo Roth, Marián Geišberg a Miroslav Noga.

Svoje pevné miesto v programe majú aj ďalšie sprievodné akcie, ktoré reflektujú tému "kov" z rôznych pohľadov – či už ide o exkurziu do U. S. Steel Košice alebo do Hámrov, prednášku o metalistoch i nožiarstve, návštevu Múzea kinematografie Rudolfa Schustera alebo besedu a voľnú zábavu s miestnymi baníkmi i poľovníkmi.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PAKISTAN: Bombový útok v Pešávare neprežilo najmenej 39 ľudí
<< predchádzajúci článok
Stavebníci a odborári upravili kolektívnu zmluvu

Kinobus oživí v Košickom kraji tri kiná a jednu hvezdáreň - diskusné fórum čitateľov