Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. júna 2011

Nový Chrenovský most v Nitre je oddnes v prevádzkeNový Chrenovský most v Nitre budú môcť ...Zdieľať
bez nazvu Slávnostné otvorenie nového mosta cez riekou Nitra s názvom Chrenovský most, ktorý nahradil starú lávku z roku 1969. Nitra, 11. jún 2011.Foto: SITA/Martin Havran NITRA 12. júna (WEBNOVINY) – Nový Chrenovský most v Nitre budú môcť oddnes od 12:00 využívať motoristi. Otvoril ho v sobotu večer minister dopravy Ján Figeľ a primátor Nitry Jozef Dvonč. Tretí cestný most v Nitre pribudol po 52 rokoch a jeho vybudovanie má pomôcť odľahčiť dopravu. Výstavbu financovalo mesto, náklady dosiahli 4,06 milióna eur, z toho projektová dokumentácia stála 99 167 eur. Most nahradil starú lávku pre peších, ktorá spájala centrum Nitry s mestskou časťou Chrenová viac ako 40 rokov. Postavili ju v rokoch 1968 až 1969.


Nový most cez rieku Nitru začali stavať 25. júna 2010, kolaudácia bola 17. mája 2011. Pôvodne mal byť hotový už na jeseň 2010, výstavbu spomalilo daždivé počasie, stavenisko viackrát zaplavilo. Práce obnovili na jar. Súčasťou mosta sú chodníky pre peších, cyklistov, mobiliár a osvetlenie. Celková dĺžka premostenia je 47 metrov, uhol kríženia s riekou je približne 74 stupňov. Most má dva piliere s výškou 12,3 metra a hrúbkou 90 centimetrov. Dĺžka medzi piliermi na kolmici je 11,8 metra. Dĺžka nosnej konštrukcie je 51,35 metra, šírka 20,92 metra.

Starú lávku, ktorá mala narušenú statiku, chce magistrát ďalej využiť. V súčasnosti ju uskladňuje v areáli Mestských služieb. Jej segmenty sa podľa vedenia mesta budú dať použiť na premostenie kanálu Dobrotka v Dražovciach alebo kanálu v Janíkovciach.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí policajti budú v Chorvátsku bez právomocí
<< predchádzajúci článok
PAKISTAN: Bombový útok v Pešávare neprežilo najmenej 39 ľudí

Nový Chrenovský most v Nitre je oddnes v prevádzke - diskusné fórum čitateľov