21. augusta 2016

Kipchoge napodobnil Wanjirua a má zlato z olympiády

Keňský bežec Eliud Kipchoge oslavuje v cieli zisk zlatej medaily v maratóne na OH v Riu de Janeiro 21. augusta 2016. Foto: TASR/AP
Rio de Janeiro 21. augusta (TASR) - Keňský bežec Eliud Kipchoge sa v nedeľu v brazílskom Riu de Janeiro stal olympijským šampiónom v maratóne v čase 2:08:44 hod. Na tróne pre olympijského víťaza strieda Stephena Kiproticha z Ugandy, ktorý vyhral pred štyrmi rokmi v Londýne.

Na striebornej pozícii dobehol do cieľa na trati dlhej klasických 42,195 km na známom Sambódrome Etiópčan Feyisa Lilesa so stratou 1:10 minúty, bronz ukoristil Galen Rupp z USA (+1:21), ktorý nechal za sebou aj úradujúceho majstra sveta z Pekingu Eritrejčana Ghirmaya Ghebreslassieho.

Rozhodujúci trhák sa zrodil na 36. km, keď Kipchoge zistil, že Lilesa na jeho tempo nestačí, a tak sa rozhodol zaútočiť. Napokon mal v cieli pred ním náskok vyše minúty. Kipchoge dokonal pre Keňu zlaté maratónske double, keď pred týždňom vyhrala ženský maratón jeho krajanka Jemima Jelagat Sumgongová.

Tridsaťjedenročný Kipchoge získal v behu na 5000 m bronz na OH v Aténach 2004 a na rovnakej trati aj striebro na OH v Pekingu 2008. Teraz síce zaostal za jeho najlepším časom roka z aprílového maratónu v Londýne (2:03,05), ale získal najcennejší triumf. Na konte má aj triumfy z prestížnych maratónov v Chicagu či Berlíne. Je len druhým Keňanom, ktorý vyhral maratón na OH. V Pekingu sa to podarilo jeho krajanovi Samuelovi Wanjiruovi.

V nedeľu sa išlo v náročných podmienkach na mokrej trati po daždi. V štartovom poli bolo rekordných 155 maratóncov.