Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2010

Koniec obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku?Nezmyselná novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií č. 309/2009 likviduje sektor obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Kľúčovým problémom súčasného návrhu novely, ktorý predložil ...Zdieľať
obnovitelne zdroje stav BRATISLAVA 4. novembra (WBN/PR) - Nezmyselná novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií č. 309/2009 likviduje sektor obnoviteľných zdrojov na Slovensku. Kľúčovým problémom súčasného návrhu novely, ktorý predložil poslanec koalície, je najmä jej retroaktívna povaha.

„Predkladaný legislatívny návrh hovorí, že Úrad, v prípade, že bude dokázaná návratnosť niektorého energetického zdroja pod 12 rokov, má povinnosť upraviť túto výkupnú cenu takým spôsobom, aby sa návratnosť vrátila na úroveň nad 12 rokov. Zároveň návrh hovorí aj o tom, že podpora pre všetky fotovoltaické zdroje, okrem fasádnych a strešných systémov do 100 kilowattov, bude od apríla 2010 zrušená. To je jednak jasne diskriminačné voči fotovoltaike, súčasne to opäť mení výkupnú cenu v priebehu roka a tým spôsobom aj pravidlá hry už počas jej priebehu,“ zdôraznil nemenovaný zdroj pôsobiaci v oblasti obnoviteľných zdrojov energie v strednej a východnej Európy.

Slovensku hrozia arbitráže

Po prijatí novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov bude výrazným spôsobom narušená právna istota, ako aj legitímne očakávania. Podľa nemenovaného zdroja z oblasti pôsobiacej v obnoviteľných zdrojov energie „Je zrejmé, že od doby prípadného schválenia tejto novely, do doby nadobudnutia jej účinnosti, nie sú investori, ktorí boli pripravení postaviť fotovoltaické elektrárne v priebehu roka 2011, schopní realizovať predmetné projekty, čím im budú spôsobené významné ekonomické škody, ktoré si jednoznačne budú uplatňovať formou arbitráže voči Slovenskej republike.“ Možná škoda vyplývajúca z nerealizovania v tomto roku pripravených projektov, ktoré chceli investori realizovať v budúcom roku, sa pohybuje okolo jednej miliardy eur. „To je čiastka, ktorú si budú formou arbitráže vymáhať od Slovenskej republiky,“ dodal finančný riaditeľ z nemenovaného zdroja pôsobiaceho v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

Novela šitá horúcou ihlou

Súčasná podoba novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov je dôkazom, že bola šitá horúcou ihlou, a zjavne osobami, ktoré nemajú reálnu predstavu o fungovaní projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov, konkrétne ich časovej i finančnej náročnosti. „Podoba novely skôr naznačuje, že je ovplyvnená medializovanými a skreslenými informáciami o tomto sektore, ako aj negatívnymi skúsenosťami s fotovoltaikou zo susednej Českej republiky, ktorá je však v diametrálne odlišnej situácii,“ podotkol nemenovaný zdroj. V neposlednom rade je potrebné poukázať akým spôsobom by mala byť novela zákona prijatá, t.j. bez možnosti širšej diskusie o jej dopadoch. „Tento spôsob zďaleka nekorešponduje s deklarovanou transparentnosťou tejto vlády a jej snahou vyhnúť sa akýmkoľvek unáhleným a nepremysleným krokom a rozhodnutia. Naopak naznačuje skôr to, že táto vláda sa plánuje uberať cestou predošlej, čo je veľmi zlá správa pre celé podnikateľské prostredie,“ konštatoval nemenovaný zdroj.

Novela bude mať závažné dôsledky

Predložený návrh novely v zásade likviduje sektor obnoviteľných zdrojov na Slovensku, čo bude mať okrem iného, aj tieto závažné dôsledky:

- výpadok príjmu samospráv zo sponzorských darov vlastníkov takýchto zariadení respektíve príjem z prenájmu obecných pozemkov či daní
- zvýšenie nezamestnanosti, vyplývajúce z nemožnosti realizácie výstavby fotovoltaických elektrární
- zníženie kredibility Slovenskej republiky v očiach domácich a zahraničných investorov
- zabránenie splneniu záväzkov Slovenskej republiky v oblasti podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe a spotrebe energie, čo je už teraz výrazne kritizované Európskou úniou

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská Ľupča plánuje kanalizáciu a čistiareň
<< predchádzajúci článok
V Tatranskej Lomnici vyrastú bytové domy