Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2010

Kontrolu regulácie cien využíva i nové vedenie MHVKontrolu regulácie cien energií využíva Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV) aj pod novým vedením. Ako vyplýva z informácií zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových ...Zdieľať
ministerstvo hospodarstva Foto: SITA BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) - Kontrolu regulácie cien energií využíva Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV) aj pod novým vedením. Ako vyplýva z informácií zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), rezort hospodárstva po nástupe novej vlády už nesúhlasil s jedným rozhodnutím regulačného úradu pri stanovení ceny tepla pre dubnickú spoločnosť DCa Therm, a.s. "Po posúdení predloženého návrhu ceny tepla na tento rok pre regulovaný subjekt konštatujeme, že návrh na určenie ceny pre variabilnú a fixnú zložku maximálne ceny tepla s primeraným ziskom možno považovať z hľadiska formálneho za úplný. Napriek tomu žiadame o opätovné prehodnotenie fixnej zložky ceny tepla," uviedol v polovici augusta tohto roka vo svojom stanovisku rezort hospodárstva.


Činnosť regulačného úradu pri schvaľovaní cien energií môže rezort hospodárstva kontrolovať na základe novely zákona o regulácii sieťových odvetví, ktorú Národná rada SR schválila pred zhruba troma rokmi. Vtedy prijatú novelu kritizovala opozícia, ktorú tvorili dve aj dnešné vládne strany. Vtedajší opoziční poslanci kritizovali najmä fakt, že rezort hospodárstva prijatím spomínanej novely vstúpi do procesu stanovovania cien energií, čím sa obmedzí nezávislosť úradu. "Navrhovaná novela nie je o ničom inom ako o odchode od pravidiel v energetike, a ako do nej kontaminovať politickú moc. Ministerstvo hospodárstva si chce zriadiť svoj vlastný politický regulačný úrad," povedal v parlamente pri prijímaní novely vtedajší ako aj súčasný poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Naopak, podľa minulého vedenia ministerstva hospodárstva vďaka zavedeniu kontroly sa mal regulačný úrad dostať pod verejnú kontrolu.

Ministerstvo hospodárstva má výhrady najmä k regulácii cien v tepelnej energetike. Rezort hospodárstva od začiatku tohto roka zaslal regulačnému úradu už šestnásť nesúhlasných stanovísk, v ktorých žiada regulačný úrad o prehodnotenie navýšenia fixnej či variabilnej zložky tohtoročnej ceny tepla u jednotlivých dodávateľov. Naproti tomu, rezort hospodárstva v tomto roku nemal žiadne výhrady k regulácii cien elektrickej energie, či zemného plynu.

V minulom roku malo ministerstvo hospodárstva najväčšie výhrady k schvaľovaniu cien energií regulačným úradom tiež v oblasti teplárenstva. Počas vlaňajška zaslal rezort hospodárstva regulačnému úradu viac ako 70 nesúhlasných stanovísk. V oblasti elektroenergetiky nemalo v minulom roku ministerstvo hospodárstva k schvaľovaniu cien energií žiadne výhrady, tak ako ani ministerstvo životného prostredia v oblasti vodárenstva. V oblasti plynárenstva zaslal rezort hospodárstva regulačnému úradu jedno nesúhlasné stanovisko.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Blíži sa 22. september - deň Bielej pastelky
<< predchádzajúci článok
Renault očakáva rast predaja mimo Európy