Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2006

Košickí lekári vstúpili do štrajku aj napriek rozhodnutiu súduPredbežné rozhodnutie bratislavského okresného súdu o obmedzení štrajku bratislavských lekárov neodradilo košických lekárov a sestry z Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP), ktorí dnes začínajú ...Zdieľať

KOŠICE 13. apríla (WN/SITA) - Predbežné rozhodnutie bratislavského okresného súdu o obmedzení štrajku bratislavských lekárov neodradilo košických lekárov a sestry z Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP), ktorí dnes začínajú štrajkovať. Potvrdili to na tlačovej besede pred začatím štrajku členovia štrajkového výboru. "Plne sme sa stotožnili so štyrmi požiadavkami bratislavských lekárov a považujeme ich za oprávnené. Nejde nám výlučne o mzdy, ako sa to snažia niektorí politici prezentovať, ale chceme dosiahnuť aj skvalitnenie starostlivosti o pacienta a celého systému zdravotnej starostlivosti,“ povedal člen štrajkového výboru a predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) vo FNLP Tomáš Guman.

Štrajkovať sa podľa Gumana bude v oboch nemocniciach tvoriacich FNLP. Potvrdil ale, že cez veľkonočné sviatky, keď nemocnice pracujú v pohotovostnom a obmedzenom režime, sa štrajk nijako neprejaví na starostlivosti o pacientov. "Lekári a sestry, ktorí majú službu či pohotovosť, normálne nastúpia, takže pacienti sa nemusia obávať, že nedostanú adekvátnu zdravotnú starostlivosť. V utorok každý nastúpi normálne do práce. Či a v akom rozsahu bude potom obmedzené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, o tom budeme v utorok dopoludnia rokovať s vedením nemocnice a následne budeme informovať zamestnancov,“ povedal Guman.

Člen štrajkového výboru Zoltán Sidor uviedol, že požiadavky bratislavských lekárov dostali až koncom marca a o vstupe do štrajku musela rozhodnúť členská základňa. "Takže až potom sme mohli začať zbierať podpisy a dodržať aj 72-hodinovú lehotu od oznámenia o konaní štrajku vedeniu nemocnice,“ odpovedal Sidor na otázku novinárov, prečo sa k štrajku pridávajú až teraz. Podľa vyjadrenia členov štrajkového výboru má LOZ vo FNLP 70 členov, pod petíciu za štrajk sa podpísalo vyše tisíc lekárov a sestier z oboch nemocníc. Členovia štrajkového výboru pripustili, že na petícii sú aj podpisy členov odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý má uzavretú platnú kolektívnu zmluvu a rokuje s Asociáciou fakultných nemocníc o vyššej kolektívnej zmluve.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela známa česká zvonárka Laetitia Dytrychová
<< predchádzajúci článok
Slovenské zdravotníctvo je choré, diagnóza znie: M. Dzurinda

Košickí lekári vstúpili do štrajku aj napriek rozhodnutiu súdu - diskusné fórum čitateľov