11. februára 2007

Kráľom zjazdu Svindal, výbuch Rakúšanov

Kráľom mužského zjazdu na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stal Nór Aksel Lund Svindal. Dvadsaťštyriročný rodák z Lörenskogu sa radoval ...

AARE 11. februára (WEBNOVINY) - Kráľom mužského zjazdu na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare sa stal Nór Aksel Lund Svindal. Dvadsaťštyriročný rodák z Lörenskogu sa radoval z premiérového triumfu na šampionáte a potvrdil, že mu zjazdovka Olympia vyhovuje. Vlani na nej triumfoval vo finále Svetového pohára. Trať dlhú 2922 m s prevýšením 844 m, na ktorej bolo postavených 35 bránok zvládol v slnečnom, ale mrazivom počasí (-8°C) za 1:44,68 min. Na druhej priečke skončil prekvapujúco Kanaďan Jan Hudec, ktorý zaostal o 72 stotín sekundy. Domácich švédskych fanúšikov potešil tretím miestom Patrik Järbyn (+0,97). Celkovo v štartovej listine figurovalo 56 mien, slovenskí reprezentanti v tejto disciplíne neštartovali.
Svindal vybojoval svoju druhú medailu v kariére z MS. Pred dvoma rokmi v Bormiu bol strieborný. Jeden z najvšestrannejších lyžiarov súčasnosti si na trati rozložil dobre sily a v cieli bol jasne najrýchlejší. Na rozdiel od iných favoritov sa vyvaroval chýb. "Išiel som veľmi dobre, na druhej strane som mal aj trochu šťastie. Dnes to bol pre mňa šťastný deň, chyby z minulých dní akoby odišli," povedal Svindal, ktorý doteraz najrýchlejšiu kĺzavú disciplínu v rámci Svetového pohára vyhral iba raz. Líder hodnotenia Svetového pohára potvrdil očakávania nórskych fanúšikov, ktorí ho považujú za nástupcu Lasseho Kjusa a Kjetila Andreho Aamodta. Úvodné preteky v super G a superkombinácii sa však preňho skončili sklamaním, keď bol trinásty, resp. piaty. "Najmä v kombinácii som chcel medailu a bol som preto veľmi sklamaný. Teraz ma teší toto zlato. Miestnu zjazdovku milujem, veľmi mi sedí. Dnes bolo mojím jednoznačným cieľom pódiové umiestnenie, na zlato som však nemyslel. Cenné stotiny som získal v strednej pasáži, kde som išiel veľmi agresívne. Je neskutočné, že som vyhral tak blízko Nórska. Zlato v zjazde je oveľa viac, ako som očakával. Je to naozaj bláznivé," dodal Svindal.
Mužský zjazd, ktorý na nedeľu presunuli pre hmlu a zníženú viditeľnosť zo soboty, sa skončil fiaskom pre rakúskych favoritov. Do desiatky sa dostal len Mario Scheiber (8. miesto), Hermann Maier bol napokon trinásty, Michael Walchhofer pätnásty a Fritz Strobl dokonca 21. Pre Rakúšanov to boli najhoršie preteky na svetových šampionátoch od roku 1993, keď v Morioke v zjazde skončil Patrick Ortlieb na 8. mieste. V Aare bol mužský zjazd prvou disciplínou, v ktorej alpská lyžiarska veľmoc číslo jeden nezískala cenný kov. Bez medaily skončil aj obhajca prvenstva Bode Miller, ktorý so stratou 1,27 s obsadil 7. priečku. Na medzičase pritom viedol, v druhej polovici trate však stratil. Po pretekoch sa Miller sťažoval na podmienky v Aare. "Bolo to hrozné. Nikto nemal rovnaké podmienky," kritizoval Miller.

Výsledky - MS v zjazdovom lyžovaní v Aare:
Zjazd mužov - konečné poradie: 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 1:44,68, 2. Jan Hudec (Kan.) +0,72 s, 3. Patrik Järbyn (Švéd.) +0,97, 4. Erik Guay (Kan.) +0,99, 5. Ambrosi Hoffmann (Švajč.) +1,00, 6. Didier Cuche (Švajč.) +1,01, 7. Bode Miller (USA) +1,27, 8. Mario Scheiber (Rak.) +1,31, 9. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +1,43, 10. Didier Defago (Švajč.) +1,44