Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

29. januára 2024

Krmivo pre psov znova premyslené: zabudnite na to, čo ste si doteraz mysleli o kŕmení psovNiekoľko zanietených majiteľov psov, ktorým sa už zunovalo krmivo pre psov kupované v obchodoch, sa spojilo s veterinárnym lekárom, ktorý sa špecializuje na výživu psov, a zmodernizovali tradičné krmivo pre psov.Zdieľať
Krmivo pre psov znova premyslené: zabudnite na to, čo ste si doteraz mysleli o kŕmení psov

 

Príbeh úspechu so superpotravinami, fantastickými chuťami a, samozrejme, so psami, ktoré sú súčasťou príbehu, v súčasnosti.

Suché krmivo pre psov kupované v obchode sú čoraz obľúbenejšie a dobývajú svet.

Suché krmivo pre psov kupované v obchodoch je čoraz obľúbenejšie nielen u nás, ale na celom svete. Samozrejme, je to pochopiteľné: žiadne varenie, sú vždy po ruke, ľahko sa skladujú a sú ľahko dávkovateľné. Navyše, po jedle nemusíte ani umývať misku - neexistuje jednoduchší spôsob kŕmenia psa, ako je toto. Trh s krmivom pre domáce zvieratá je preto obrovským biznisom: celosvetovo predbehol z hľadiska obratu napríklad čipsy aj minerálne vody.

Od prvého suchého krmiva po extrudované krmivo pre psov

Pred tým, ako sa do obchodov dostalo prvé suché krmivo pre psov, pes jedol zvyšky jedla, ktoré konzumovali ľudia. "Predchodcu", ktoré môžeme nazývať ako suché krmivo pre psov si v roku 1860 v USA patentoval istý muž s menom James Spratt. Bola to vlastne suchá "psia sušienka" pripomínajúca piškóty. Odvtedy popularita suchých krmív neustále rástla.

Od druhej polovice 50. rokov 20. storočia priniesla nová technológia, extrúzia, revolúciu a začalo sa priemyselne vyrábať suché krmivo pre psov. To umožnilo zvýšiť objemy a znížilo ceny. Od 70. rokov 20. storočia sa sortiment krmív kupovaných v obchodoch rozšíril o ďalšie príchute a druhy a vtedy sa kŕmenie skutočne dostalo do povedomia verejnosti.

Krmivo pre psov z obchodu: ako vyviaznuť so zdravou kožou?

Na základe reklamy a baleniu sú tieto výrobky ideálne pre psov. Ale bohužiaľ, ako v každom odvetví, v ktorom ide o obrovské sumy peňazí, aj tu sa vyskytujú nepríjemné detaily.

Krmivo pre psov

1. Určite je v nich mäso?

Podľa súčasných potravinových predpisov sa za mäso nepovažuje len svalové tkanivo zvierat, ale aj všeličo iné. Napríklad kosti, šľachy, koža, odrezky, mäsová hmota mechanicky separovaná od kostí. A tie z hľadiska výživovej hodnoty nie je možné spomínať jedným dychom s čistým mäsom. A čo je ešte zvláštnejšie, podľa právnych predpisov, ak krmivo pre psov obsahuje aspoň 4 % mäsa – napríklad hovädzieho – môže byť označené ako krmivo s hovädzím mäsom.

2. Exkluzívny chemický koktejl pre psíkov

Aby ste získali správnu štruktúru, chuť a farbu, potrebujete niektoré nie príliš zdravé prídavné látky. Niekoľko príkladov:

 • Etoxyquín (E-324) - konzervačná látka, pôvodne herbicíd (!) Spôsobuje poškodenie obličiek a pečene, rakovinu.
 • Propylénglykol - konzervačná látka, pôvodne nemrznúca zmes (!). Znižuje tiež vlhkosť ktoré obsahuje krmivo pre psov, môže spôsobiť upchatie čriev a rakovinu tráviaceho traktu u psov.
 • Blue 1 és Blue 2 - umelé farbivá. Sú tiež zaradené do zoznamu 12 najnebezpečnejších prídavných látok v potravinách, ktoré môžu spôsobiť zhubné nádory na mozgu.

 

3. Trochu mykotoxínu pre každého

Viaceré štúdie preukázali prítomnosť karcinogénnych látok, ktoré obsahuje suché krmivo pre psov. Napríklad v štúdii, ktorú si objednala americká poľnohospodárska holdingová spoločnosť Alltech, ktorá vyrába a predáva aj krmivo pre zvieratá, sa laboratórne testovalo 965 vzoriek krmív pre psov. Výsledky ukázali, že 98 % (!) vzoriek obsahovalo karcinogénne mykotoxíny a 93 % kumulatívne karcinogénne mykotoxíny.

Samozrejme, vyššie uvedené tvrdenie nemusí nevyhnutne platiť pre všetky produkty označené ako suché krmivo pre psov od všetkých výrobcov - určite existujú výnimky. Samozrejme, je dobré sa spýtať, ktoré suché krmivo pre psov to môže byť a ako laický majiteľ psa dokáže rozoznať, ktoré suché krmivo pre psov je kvalitné a ktoré je absolútny junk food...

Dobre, ale čo by mal mať pes na večeru?

Správna odpoveď je: domáce jedlo. V západných krajinách je čoraz silnejším trendom, že majitelia kŕmia svojich psov domácou stravou. Samozrejme, nie vždy je možné zabezpečiť, aby sme my sami varili pre svojho vlastného psa. Nehovoriac o tom, že zostavenie správneho krmiva si vyžaduje aj veľa odborných znalostí. Našťastie už aj na Slovensku je k dispozícii prémiové krmivo pre psov, ktoré sa vyrába s vysokou odbornou podporou a je ľahko dostupné.

čo by mal mať pes na večeru?

Spoločnosť PetChef založili oddaní majitelia psov, ktorým záleží na tom, aby ich štvornohí miláčikovia jedli spoľahlivé a zdravé krmivo pre psov. Čo to však presne znamená?

Používajú také suroviny, z ktorých by sa dalo pripraviť denné menu hoci aj vo Vašej obľúbenej reštaurácii

Na jednej strane to znamená, že všetky použité prílohy, zelenina a mäso pochádzajú z kontrolovaných zdrojov. Na druhej strane sú to všetko prvotriedne, čerstvé a kvalitné suroviny.

Krmivo pre psov dostupné u PetChef je bez prídavných látok a úplne bez GMO. Do misky Vášho psa sa dostane presne a len to, čo si môžete prečítať na zozname zložiek - nič viac, a nič menej. Čerstvo uvarené krmivo pre psov od PetChef-u teda skutočne dosahuje kvalitu, akú očakávate od potravín určených na ľudskú spotrebu. (Samozrejme, napriek tomu nikomu neodporúčame, aby zjedol krmivá PetChef spred svojho psa.)

V zostavovaní receptov pomáha skutočná jednička, aby Váš pes mohol oblízať všetkých Vašich desať prstov.

Čerstvo uvarené krmivo pre psov od PetChef-u

Výživa psov je sama o sebe vedou a môžeme to brať doslova. Je to rovnako samostatná špecializácia, ako dietetika u ľudí. Tímu PetChef pomáha a dohliada naň taký profesionál, ktorý je v tomto žánri skutočným esom. Dr. József Varga je veterinárny lekár špecializujúci sa na výživu psov s dlhoročnými skúsenosťami v tejto oblasti.

Vďaka receptúram, ktoré zostavil a šetrným metódam prípravy, ktoré vyvinul, sa živiny v krmivách ponúkaných PetChef ľahko vstrebávajú a zužitkujú sa s mimoriadne vysokou účinnosťou. Vo väčšine prípadov sa teda fyzické a duševné zdravie psov, ktorí konzumujú krmivá PetChef, po zmene stravy začne výrazne zlepšovať.

PetChef: krmivo pre psov znova premyslené

Krmivá opatrené značkou PetChef tak otvárajú úplne novú kapitolu vo výžive psov. Ako je možné z vyššie uvedeného vidieť, aktivity a produkty spoločnosti PetChef sú charakterizované

 • prémiovou kvalitou,
 • a zložením živín kontrolovaných z veterinárneho hľadiska,
 • okoreneným tými najlahodnejšími chuťami,
 • ako aj prístupom priateľským ku psom zakladateľov spoločnosti, ktorí sú tiež praktizujúcimi majiteľmi psov.

Prístup, ktorý predstavuje spoločnosť PetChef, preto posúva spôsob, akým premýšľame o produkte, ako je krmivo pre psov, na úplne novú úroveň v porovnaní so všetkými ostatnými spoločnosťami vyrábajúcimi krmivo pre psov, ktoré sme kedy poznali. Najdôležitejším aspektom nie je získať si majiteľov alebo zaobstarať si čo najväčší zisk, ale len jedna jediná vec: to najlepšie pre psa?

Koniec dobrý, všetko dobré

Ste to, čo zjete - toto známe príslovie platí aj pre psov. Skúsenosti ukazujú, že prechod na domácu stravu čoskoro prinesie mnoho pozitívnych zmien. Také, ako napríklad:

 • zlepšenie chuti do jedla,
 • lesklejšia/bohatšia srsť,
 • lepšie trávenie,
 • zvýšenie hladiny energie,
 • zníženie alebo úplné vymiznutie alergických príznakov.

A čo je možno najdôležitejšie, zdravá strava tiež predĺži život Vášho psa.

Mnohí z vás si určite pamätajú reklamu, v ktorej sa hovorí: "Mačky by kupovali Whiskas". Na základe toho môžeme pokojne vyhlásiť, že psy by jedli PetChef.

Ak si nie ste istí, ktoré krmivo pre psov pre svojho psa vybrať, môžete vyskúšať Ochutnávkový balíček, ktorý vám poskytne ochutnávku všetkých ponúkaných menu.

Pri svojom prvom nákupe* použite kupónový kód PC-24HOD55 a otestujte Ochutnávkový balíček so 160 gramovým balením každej zo siedmich príchutí so zľavou -55%!
*Pre nových zákazníkov, platí pre prvý Ochutnávkový balíček.

Ochutnávkový balíček


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Spišské divadlo má za sebou úspešný rok, prinieslo niekoľko noviniek
<< predchádzajúci článok
Rockeri z Dany Moment prekvapujú zatiaľ najosobnejšou skladbou Stále sa pýtam