Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2006

Kroky proti krajinám EÚ porušujúcim zákaz reklamy na tabakEurópska komisia (EK) oznámila vo štvrtok, že podniká právne kroky proti štyrom členským krajinám obvineným z porušovania zákazu EÚ na reklamu tabakových výrobkov. EK sa vyjadrila, že zažaluje ...Zdieľať

BRUSEL 12. októbra (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) oznámila vo štvrtok, že podniká právne kroky proti štyrom členským krajinám obvineným z porušovania zákazu EÚ na reklamu tabakových výrobkov. EK sa vyjadrila, že zažaluje Taliansko na Európskom súdnom dvore a začne procedúry proti Maďarsku a Španielsku. Podnikla tiež ďalšie opatrenia proti Českej republike za to, že nezapracovala direktívu EÚ o reklame na tabak do svojej národnej legislatívy.

"Tieto rozhodnutia sú dôkazom nulovej tolerancie EK voči sponzorstvu tabakových firiem bez ohľadu na to, či ide o Formulu 1 alebo iné podujatia," uviedol vo vyhlásení komisár EK pre zdravotníctvo Markos Kyprianu.

Rozhodnutie zažalovať Taliansko na súd prišlo potom, čo Rím ignoroval požiadavky EK na zmenu zákona, ktorý umožňuje sponzorstvo tabakových firiem pri podujatiach, ktoré sa konajú výlučne v Taliansku, aj keď ich môžu vysielať v iných krajinách. EK tiež nesúhlasí s trojročnou výnimkou Španielska z tohto zákazu pre športové podujatia. Maďarsko udelilo výnimku podujatiam, ktoré majú podľa neho mimoriadny význam pre jeho ekonomiku a Česká republika schválila trojročné odkladné obdobie na implementáciu zákazu, aby umožnila ukončenie súčasných zmlúv.

Direktíva schválená v roku 2003 zakazuje reklamu tabakových výrobkov v rozhlase, na internete, či v tlači a zakazuje tiež tabakovým firmám sponzorovať podujatia v zahraničí. Členské krajiny EÚ mali čas do 31. júla 2005, aby zapracovali túto direktívu do svojej národnej legislatívy. Španielsko, Maďarsko a Česká republika dostali dva mesiace na to, aby sa podriadili tejto direktíve EÚ. Ak nie, EK ich môže zažalovať na Európskom súdnom dvore.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež odsúdil zneužívanie viery ako zámienky pre násilie
<< predchádzajúci článok
TASR za polrok so stratou 8,5 mil. Sk

Kroky proti krajinám EÚ porušujúcim zákaz reklamy na tabak - diskusné fórum čitateľov