29. marca 2007

Kvalifikácia ME 2008 - Írsko porazilo Slovensko 1:0

Slovenskí futbaloví reprezentanti podľahli v stredajšom dueli D-skupiny kvalifikácie ME 2008 na štadióne Croke Park v Dubline domácim Írom 0:1 (0:1). Jediný gól zápasu strelil v 13. min hlavou ...

DUBLIN 28. marca (WEBNOVINY) - Slovenskí futbaloví reprezentanti podľahli v stredajšom dueli D-skupiny kvalifikácie ME 2008 na štadióne Croke Park v Dubline domácim Írom 0:1 (0:1). Jediný gól zápasu strelil v 13. min hlavou útočník domácich Kevin Doyle po predchádzajúcom priamom kope Damiena Duffa.

Slováci začali pred vyše 70 000 divákmi v takmer vypredanom Croke Parku sympaticky ofenzívne. Už v 2. min vytláčal brankár Given strelu Vitteka na rohový kop. Vzápätí prišiel aj druhý slovenský roh a po Žofčákovej hlavičke musel opäť zasahovať oslávenec Given, ktorý v stredu obliekol najcennejší zelený dres jubilejný osemdesiatykrát a vyrovnal sa tým slávnemu predchodcovi Bonnerovi. Dobrý úvod bol však Kocianovým zverencom málo platný, lebo domáci futbalisti prakticky z prvej vážnejšej šance skórovali. V 12. min sa po faule Klimpla na Carsleyho postavil k priamemu kopu írsky ťahúň Duff. Zamieril center k bližšej žrdi, kde Škrtela predskočil Doyle a ten hlavou otvoril skóre - 1:0. Útočník Readingu strelil v siedmom reprezentačnom štarte druhý gól. Slováci boli aj po inkasovanom góle naďalej aktívni, čo platilo najmä o kapitánovi Vittekovi. V 20. min jeho strela skončila na obrannom vale domácich a o štyri minúty neskôr sa opäť blysol Given, ktorý odvracal na roh. V 26. min zasa takmer zahrmelo pred bránkou Slovenska. Duff poslal z rohu skvelý center do päťky, Čontofalský len vyrazil loptu pred seba, no hlavička dravého Kilbana napokon skončila v náručí gólmana Zenitu Petrohrad. Na konci úvodnej polhodinky boli Íri v tlaku. V 32. min chybil pri rozohrávke vzadu Greško. K lopte sa prepracoval Doyle, ale namiesto prihrávky na voľného Duffa volil strelu, ktorú zblokovala slovenská obrana. Do poslednej šance I. polčasu sa dostal v 41. min po skvelom zásahu Jakubka Žofčák, no z 25 m nenamieril dostatočne tvrdo.
Úvod druhého polčasu veľké príležitosti ani na jednej strane nepriniesol. V 54. min nebezpečne zbiehal rýchly Duff, ale Klimpl ho ukážkovo vo vnútri šestnástky odzbrojil. Na druhej strane to opäť skúšal neúnavný Vittek, ale nepresne. V 58. min sa po spolupráci Saparu so Žofčákom zrodila dovtedy najväčšia slovenská šanca. Jakubko však v dobrej pozícii nemal čas na zakončenie, strelu mu zblokoval McShane. Íri sa v druhom polčase dopredu príliš nehrnuli, ale v 78. min mohli pridať druhý gól. Striedajúci Long sa po rohovom kope dostal ku gólovej hlavičke, ktorú z bránkovej čiary už za prekonaným Čontofalským vykopával Greško. O dve minúty mal Long na hlave po centri ďalšieho striedajúceho hráča Hunta ešte jednu tutovku, ale sám pred Čontofalským nenamieril medzi žrde. V 88. min prišlo z čista-jasna takmer vyrovnanie. Striedajúci stopér Michalík poslal dlhý center do šestnástky domácich, po chybe obrany sa dostal k lopte Hološko, ale Given mu včasným vybehnutím znemožnil skórovať. V nadstavenom čase do šance po prihrávke Greška prenikol ešte Michalík, mieril však vysoko nad. Íri nakoniec najtesnejšie víťazstvo vo vyrovnanom stretnutí ubránili a zopakovali tak výsledok zo sobotňajšieho duelu s Walesom.

Zatiaľ čo Íri sa týmto víťazstvom (aj keď so zápasom navyše) dostali s 13 bodmi na úroveň Nemcov a Čechov, Slováci zostali s 9 bodmi na 4. mieste v tabuľke D-skupiny a tesnou prehrou si výrazne skomplikovali cestu na budúcoročný európsky šampionát v Rakúsku a Švajčiarsku. Tréner Ján Kocian zaznamenal vo svojom piatom vystúpení pri reprezentačnom kormidle vôbec prvú prehru (bilancia: 3-1-1).