Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. marca 2010

Lajčák s Liebermanom o mierovom proceseVzťahy medzi Slovenskom a Izraelom sú veľmi dobré a priateľské. Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák a jeho izraelský rezortný partner Avigdor Lieberman ich takto ...Zdieľať
Foto: SITA


BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) - Vzťahy medzi Slovenskom a Izraelom sú veľmi dobré a priateľské. Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák a jeho izraelský rezortný partner Avigdor Lieberman ich takto zhodnotili počas stredajšieho stretnutia v Jeruzaleme. Podobne ako izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu, s ktorými sa Lajčák stretol predtým, Lieberman ocenil prístup Slovenska v boji proti antisemitizmu. Ministri sa tiež venovali možnostiam posilnenia spolupráce medzi krajinami, a to najmä v oblastiach vedy a výskumu, moderných technológií a rozvojovej pomoci. Dohodli sa pritom na výmene expertov zo slovenskej agentúry pre rozvojovú pomoc SlovakAid a izraelskej agentúry MASHAV, ktorí majú identifikovať možné spoločné projekty.

Lajčák sa počas stretnutia s Liebermanom zaujímal aj o perspektívu izraelského dialógu so Sýriou a o časový rámec obnovenia rokovaní s Palestínčanmi. Tie by sa podľa slovenského ministra mali "pohnúť dopredu" ešte tento rok. Lajčák sa okrem Liebermana stretol aj s podpredsedom izraelskej vlády Danom Meridorom, s ktorým rozoberal situáciu v regióne a vyjadril mu znepokojenie nad zneužitím cestovných dokladov EÚ pri nedávnom atentáte na popredného člena palestínskeho hnutia Hamás v Dubaji. Zdôraznil pritom, že zneužívanie identity európskych občanov je neprípustné.

Lajčák tiež v stredu navštívil izraelský parlament, kde rokoval s ministrom sociálnych vecí Jicchakom Hercogom, ktorý sa vlani na Slovensku zúčastnil na udeľovaní ocenenia Spravodlivý medzi národmi pre záchrancov Židov počas druhej svetovej vojny. Hercog rovnako vyzdvihol slovenský postoj k antisemitizmu a podporu projektov venovaných pamiatke holokaustu.

Slovenského šéfa diplomacie predtým prijali Peres a Netanjahu, s ktorými sa zhodli v názore, že Irán predstavuje najväčšiu hrozbu nielen pre Blízky východ, ale pre celosvetovú stabilitu. Lajčák nevylúčil prijatie "vlastných opatrení" zameraných proti iránskemu jadrovému programu. Zároveň vyjadril ochotu Slovenska pomôcť pri oživení izraelsko-palestínskych rozhovorov, ak to zúčastnené strany budú považovať za užitočné.
Informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Peter Stano.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Potvrdili prvé zmutovanie prasacej chrípky
<< predchádzajúci článok
Južnú časť Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie