13. júna 2008

Lakers doma zaváhali, Celtics krok od titulu

Boston zvíťazil vo štvrtom finálovom dueli zámorskej basketbalovej NBA na pôde Los Angeles Lakers 97:91, upravil stav série na 3:1 vo svoj prospech a od zisku 17. titulu ho delí už iba jediný triumf. ...

LOS ANGELES 13. júna (WEBNOVINY) - Boston zvíťazil vo štvrtom finálovom dueli zámorskej basketbalovej NBA na pôde Los Angeles Lakers 97:91, upravil stav série na 3:1 vo svoj prospech a od zisku 17. titulu ho delí už iba jediný triumf. Lakers začali štvrtkový duel vynikajúco, prvú štvrtinu vyhrali o 21 bodov (35:14), no vo zvyšných troch ťahali za kratší povrazHostia dokázali v druhej polovici využiť ponúknutú príležitosť, a potom ako sa štyri minúty pred koncom dostali po prvý raz do vedenia (84:83), už Lakers nedovolili ani vyrovnať. Piaty duel je na programe v nedeľu v Staples Center a ak sa v ňom nerozhodne, séria sa presťahuje späť do Bostonu, kde budú mať Caltics ďalšie dve príležitosti na zisk titulu. Výsledok - finále NBA (hrá sa na 4 víťazstvá): LOS ANGELES LAKERS - BOSTON CELTICS 91:97 - stav série 1:3 Zostava a body: Odom 19 /10 doskokov/, Bryant 17 /10 asistencií/, P. Gasol 17 /10 doskokov/, Fisher 13, Radmanovič 10 (Ariza 6, Farmar, Vujačič a Walton po 3, Turiaf) - Pierce 20, R. Allen 19, Garnett 16 /11 doskokov/, Rondo 5, Perkins 2 /16 asistencií/ (Posey 18, House 11, P. J. Brown a Powe po 3, Cassell a T. Allen). Úspešnosť streľby z poľa v %: 41,6:45,2, trojky: 6/21 - 8/22, TH: 21/29 - 23/28, doskoky: 41:40, asistencie: 23:15, stratené lopty: 12:11, získané lopty: 6:7, bloky: 3:4, fauly: 23:24, štvrtiny: 35:14, 23:26, 14:31, 18:26, 18 997 divákov. Boston predviedol vo štvrtom súboji proti Lakers jeden z najväčších návratov v histórii finálových súbojov. Domáci viedli v prvej štvrtine už o 22 bodov, v druhej aj o 23 bodov a zhruba 18 až 20-bodový náskok si držali až do polovice tretej dvanásťminútovky. V 29. min ešte viedli 68:48, no potom sa im úplne prestalo dariť pri streľbe. Sekundu pred koncom tretej časti hry dokonca hostia znížili vďaka smeču P. J. Browna na rozdiel dvoch bodov 71:73. Celtics sa v úvode poslednej štvrtiny najprv trikrát nepodarilo za vyrovnaného stavu nakloniť misky váh na svoju stranu, no 4:07 pred koncom sa vďaka presnému pokusu Eddieho Housa po prvý raz v zápase dostali do vedenia 84:83. Následne pridali dva body Ray Allen a Kevin Garnett a hoci sa domáci snažili vyrovnať a otočiť stav vo svoj prospech už sa im to nepodarilo. Iba raz sa im 90 sekúnd pred koncom podarilo priblížiť na rozdiel dvoch bodov. "Dokázali sme to. Vedeli sme, že sa nemôžeme predčasne vzdať. Po skončení tretej štvrtiny som sa pozrel na svetelnú tabuľu a povedal spoluhráčom, že to musíme dotiahnuť do víťazného konca,“ skonštatoval spokojný Paul Pierce. V histórii NBA sa ešte žiadnemu tímu nepodarilo otočiť finálovú sériu z 1:3 na zápasy, no Celtics sa nechcú radovať predčasne. "Raz sa to predsa môže stať. Na túto štatistiku nemyslíme a ani sa na ňu nespoliehame,“ prezradil kapitán najlepšieho tímu základnej časti zámorskej NBA. Trošku netradičný zápas odohral líder domácich Kobe Bryant. V prvom polčase zaznamenal iba tri body, keď nepremenil ani jeden strelecký pokus z poľa, no Lakers s prehľadom vysoko viedli a Bryant sa mohol pochváliť aspoň 6 asistenciami. V druhom polčase, keď začal súper znižovať náskok Lakers, začal sa najužitočnejší hráč aktuálnej sezóny NBA častejšie snažiť o streľbu. Nakoniec síce nazbieral 19 bodov (streľba 6/19, druhý polčas 6/15), no to domácim nestačilo. SITA