09. júna 2008

Lakers nestačil ani skvelý záver, Boston vedie 2:0

Boston vyhral aj v druhom finálovom dueli play off zámorskej basketbalovej NBA, v domácom prostredí si s Los Angeles Lakers poradil 108:102 (54:42). Hostia začali výborne, v 6. min viedli už 15:8, no v ...

BOSTON 6. júna (WEBNOVINY) - Boston vyhral aj v druhom finálovom dueli play off zámorskej basketbalovej NBA, v domácom prostredí si s Los Angeles Lakers poradil 108:102 (54:42). Hostia začali výborne, v 6. min viedli už 15:8, no v nastolenom tempe dlho nevydržali. Prvú štvrtinu ešte vyhrali, druhá i tretia však boli plne v réžii domácich, ktorí si postupne vybudovali aj viac ako 20-bodový náskok. Ešte necelých 8 minút pred koncom viedli Celtics o 24 bodov, no potom Lakers vďaka skvelému finišu zápas takmer otočili. Podarilo sa im stiahnuť náskok súpera na rozdiel dvoch bodov, ale na víťazstvo ich mohutný nápor nakoniec nestačil. Boston tak delia od 17. titulu v histórii už iba dve výhry. Séria sa teraz sťahuje do Los Angeles, tretí zápas je na programe v utorok v Staples Center. Výsledok - finále NBA (hrá sa na 4 víťazstvá): BOSTON CELTICS - LOS ANGELES LAKERS 108:102 - stav série 2:0 Zostava a body: Pierce 28, Garnett 17 /14 doskokov/, R. Allen 17, Perkins 7, Rondo 4 /16 asistencí/ (Powe 21, Posey 8, P. J. Brown 6, Cassell) - Bryant 30, P. Gasol 17 /10 doskokov/, Radmanovič 13 /10 doskokov/, Odom 10, Fisher 9 (Farmar 9, Vujačič 8, Turiaf 4, Walton 2, Ariza). Úspešnosť streľby z poľa v %: 52,9:49,4, trojky: 9/14 - 10/21, TH: 27/38 - 10/10, doskoky: 37:36, asistencie: 31:20, stratené lopty: 15:13, získané lopty: 7:8, bloky: 3:1, fauly: 21:28, štvrtiny: 20:22, 34:20, 29:19, 25:41, 18 624 divákov. Hrdinom nedeľňajšieho stretnutia mohol byť Saša Vujačič, keby 14 sekúnd pred koncom za stavu 102: 106 premenil trojbodový pokus. Náhradník hostí však minul, a keď po následnom faule Dereka Fishera premenil James Posey oba trestné hody, o výsledku bolo rozhodnuté. Ešte pred rozhodujúcou strelou Vujačiča dokázal na rozdiel dvoch bodov znížiť líder Lakers Kobe Bryant (102:104), ale Celtics následne podržal kapitán Paul Pierce rovnako dvoma presnými šestkami. Pierce, ktorý si v prvom finálovom dueli zranil koleno, no zápas dohral a stal sa hrdinom, žiaril opäť. V mladosti fanúšik Lakers nastrieľal 28 bodov a iba o dva zaostal za najlepším strelcom súboja Kobe Bryantom. „Vysoké vedenie nás trochu uspalo, prestali sme brániť a hrať agresívne. Musíme si vziať z poslednej štvrtiny ponaučenie. Zápas sa hrá vždy do poslednej sekundy,“ skonštatoval Pierce. V drese Celtics tentoraz zažiarili aj dvaja menej ospevovaní hráči. Tvorca hry Rajon Rondo nastrieľal iba štyri body, no pridal k ním úctyhodných 16 asistencií. Ešte viac však prekvapil náhradník Leon Powe, ktorý obyčajne strávi na palubovke iba pár minút. Dvadsaťštyriročný pivot zaznamenal 21 bodov a výraznou mierou prispel k vybudovaniu vysokého náskoku domácich. „Vedeli sme, že toto stretnutie musíme vyhrať. Tento výsledok je pred odchodom na Západ veľmi dôležitý. V LA sa pokúsime vyhrať aj duel číslo tri a naštrbiť tým sebadôveru súpera. Vieme, že celá séria bude ešte náročná, ale nikto z nás nikdy nehovoril, že očakávame ľahké súboje,“ povedal pred sťahovaním sa série do „mesta anjelov“ Paul Pierce. SITA