Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2007

Lekári operujú brušnú dutinu siamských dvojčiatPo siedmich hodinách na operačnej sále Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave stále pokračuje operácia siamských dvojčiat Miška a Marka Müllerových. Operačný tím aktuálne ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Po siedmich hodinách na operačnej sále Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave stále pokračuje operácia siamských dvojčiat Miška a Marka Müllerových. Operačný tím aktuálne pracuje v oblasti brušnej dutiny, kde sa snaží chirurgicky sprístupniť žlčníkové cesty. V priebehu operácie sa však na nich čoraz viac potvrdzuje vrodená vada. Vonkajšie žlčníkové cesty detí zatiaľ nie sú anatomicky spracované.

O oddelení dvojčiat Miška a Marka, ktorí boli zrastení bruškami a spodnou časťou hrudníka, rozhodlo vo štvrtok konzílium lekárov. Dvojičky sa narodili 11. apríla tohto roka. Pre zdravotné problémy detí lekári už operáciu dvakrát odložili. Bez nej by však deti neprežili.

Operácia bude trvať niekoľko hodín. Publikácie uvádzajú, že podobné zákroky v USA trvali 16 až 18 hodín. Celkový čas však bude závisieť od komplikácií, ktoré budú musieť operatéri priebežne riešiť. Miestnosť, v ktorej operuje multidisciplinárny tím odborníkov je hermeticky uzavretá. Tím tvorí primár Detského kardiocentra SR (DKS SR) MUDr. Matej Nosáľ, prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a zároveň chirurg z DKS SR Prof. MUDr. Tibor Šagát, CSc, prednosta Kliniky detskej chirurgie (KDCH DFNsP) MUDr. Ján Trnka, CSc, primár KDCH DFNsP MUDr. Vladimír Cingel, ktorý tiež tím operatérov vedie, ďalej MUDr. Jozef Babala a MUDr. František Horn z KSCH DFNsP - obaja odborní asistenti z LF UK v Bratislave a Prof. MUDr. Michal Brozman, DrSc. - plastický chirurg. K dispozícii budú neustále aj odborníci z odboru urológie a ušno-nosno-krčného (ORL). Pred samotným začiatkom operácie zohrali dôležitú úlohu anestéziológovia, ktorých úlohou bolo Miška a Marka pripraviť na operáciu. Ešte predtým boli bratia hospitalizovaní na Oddelení patologických novorodencov I. Detskej kliniky DFNsP v Bratislave.

"Ide o 5-mesačné deti, vážiace spolu 12 kilogramov, v súčasnosti na pľúcnej ventilácii, na tzv. podpornom - miernom režime. Čo sa týka trávenia, nie sú schopné tráviť prirodzenou cestou, sú na umelej výžive a pokiaľ ide o klinický stav, sú bez klinických laboratórnych znakov infekcie," povedala pred operáciou ošetrujúca lekárka Marka a Miška MUDr. Dana Dolníková a dodala, že ich stav bol vzhľadom k vzniknutej situácii relatívne dobrý.

"Historické druhé oddeľovanie siamských dvojčiat v SR bude rozdelené na dve fázy," povedal vedúci operačného tímu MUDr. Vladimír Cingel. Ako dodal, je ale možné, že v prípade kardio-respiračného zlyhávania sa operácia preruší, zastaví a bude sa v nej pokračovať až po stabilizovaní stavu chlapcov. V prvej fáze lekári separujú hrudné koše, no musia zistiť i to, či majú deti spojený aj osrdcovník. V takom prípade by museli oddeliť aj ten. V druhej fáze si budú musieť ozrejmiť aké sú anatomické pomery, rozdeliť pečeň na správnom mieste a jednému z chlapcov zrekonštruovať žlčníkové cesty. Ak bude všetko hotové, lekári pristúpia k uzatváraniu brušnej dutiny, no nesmie byť uzavretá pod tlakom.

"Všetky reálne náklady súvisiace s operáciou a následnou liečbou bude hradiť Všeobecná zdravotná poisťovňa," povedal dnes na predoperačnej tlačovej besede riaditeľ nemocnice MUDr. Daniel Žitňan, MPH. Ako pre agentúru SITA dodal, náklady na takúto operáciu sú miliónové, no presne sa vyčísliť nedajú, pretože nemožno odhadnúť, koľko z potrebného materiálu sa nevyužije a koľko sa bude môcť vrátiť.

O oddelení dvojčiat Miška a Marka, ktorí sú zrastení bruškami a spodnou časťou hrudníka, rozhodlo vo štvrtok konzílium lekárov. Dvojičky sa narodili 11. apríla tohto roka. Pre zdravotné problémy detí lekári už operáciu dvakrát odložili. Bez nej by ale neprežili.

Ako informoval Prof. MUDr. Jaroslav Siman, CSc. podľa jeho vedomostí sa na každý 1,5 milióna narodených detí narodia práve jedny siamské dvojičky. Presne sa to ale vyčísliť dá iba tam, kde sa údaje zisťujú a registrujú.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vzdelanie podľa Mikloša nie je priorita vlády
<< predchádzajúci článok
O výhrade vo svedomí je možné podľa Čaploviča diskutovať

Lekári operujú brušnú dutinu siamských dvojčiat - diskusné fórum čitateľov