Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

04. mája 2020

Lekári opísali päť kožných príznakov Covid-19. Môžu ho signalizovať vyrážky aj svrbiace pľuzgiereŠpanielski lekári popísali päť druhov kožných prejavov, ktoré sa objavili u pacientov s ochorením COVID-19.Zdieľať
Lekári opísali päť kožných príznakov Covid-19. Môžu ho signalizovať vyrážky aj svrbiace pľuzgiere

O malej štúdii, v ktorej zaznamenali príznaky 375 pacientov, informuje spravodajský portál BBC. Výsledky publikovali v British Journal of Dermatology.

Objavujú sa správy o vyrážkach na chodidlách pacientov, ktorí nemajú žiadne iné symptómy. Najčastejšou formou však boli makulopapuly, jemne vystupujúce červené škvrny objavujúce sa prevažne na trupe, skonštatoval vedúci autor štúdie, doktor Ignacio García-Doval.

Zvyčajne sa objavujú až neskôr, po respiračnej manifestácii ochorenia, takže nie sú vhodné sa diagnostiku pacientov,“ poznamenal. Všetci pacienti v štúdii pritom boli v nemocnici a mali respiračné symptómy.

 

Príznaky lekári rozdelili do piatich skupín

Kožné prejavy u pacientov s koronavírusom rozdelili do piatich skupín. Prvou sú asymetrické lézie podobné omrzlinám na rukách a chodidlách, ktoré sa objavujú v neskorších fázach ochorenia, najmä u mladších pacientov a trvajú v priemere 12 dní. Predstavovali asi 19 % prípadov.

Ďalšími sú malé, často svrbiace pľuzgieriky na trupe a končatinách. Tieto sa objavovali ešte pred ďalšími symptómami u pacientov v strednom veku, trvali asi 10 dní a predstavovali asi 9 % prípadov.

Tretím typom sú ružové alebo biele svrbiace oblasti na koži podobné žihľavke. Objavujú sa najmä na tele, ale niekedy aj na dlaniach, a tvoria asi 19 % prípadov.

Štvrté sú spomínané makulopapuly, ktoré malo 47 % sledovaných pacientov. Objavovali sa takmer súčasne s ostatnými symptómami, najmä u pacientov s vážnejšou formou infekcie, a trvali zhruba sedem dní.

A napokon, šesť percent prípadov tvorilo takzvané livedo, začervenanie kože s akoby sieťovitým vzorom, ktoré je znakom nedostatočného prekrvenia. Toto sa objavovalo najmä u starších pacientov s vážnou formou ochorenia.

Výskumníci však zdôraznili, že vyrážky môžu mať množstvo iných príčin a bez lekárskej expertízy môže byť zložité ich rozlíšiť.

Vyrážky sprevádzajú vírusové infekcie často

„Význam tejto štúdie nie je v pomoci ľuďom pri samodiagnostike, ale skôr v pomoci k širšiemu pochopeniu, ako môže infekcia ľudí ovplyvniť,“ vyjadrila sa prezidentka britskej asociácie dermatológov Ruth Murphy.

Michael Head z University of Southampton zase poznamenal, že vyrážky často sprevádzajú rôzne vírusové infekcie, vrátane zápalov pľúc. „V prípade COVID-19 boli vyrážky a kožné vredy zaznamenané u zopár percent hospitalizovaných pacientov. Zatiaľ však nepoznáme rozsah tohto prepojenia ani presne nevieme, prečo sa tieto zápaly objavujú u jedných pacientov a u iných nie,“ vysvetlil.

Zoznam zaznamenaných kožných symptómov podľa BBC zostavujú aj americkí dermatológovia.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Povinná karanténa vo Francúzsku sa nebude týkať ľudí z krajín EÚ (4. 5. 2020)
 Profesor Vladimír Krčméry oznámil odchod z krízového štábu (3. 5. 2020)
 Ďalšia krajina hlási enormný nárast prípadov COVID-19. Za deň ich pribudlo 10-tisíc (3. 5. 2020)
 Zrušte povinnú karanténu v štátnych zariadeniach, podľa Srdcom doma môže byť v rozpore s ústavou (3. 5. 2020)
 Číňania vyrazili za turistickými atrakciami, vláda uvoľnila zákazy cestovania (3. 5. 2020)
 Nielen staršia generácia je v ohrození, podľa Radičovej bude mladá generácia znášať dôsledky kríz (3. 5. 2020)
 Reprodukčné číslo koronavírusu vo Švédsku je nižšie ako 1 (3. 5. 2020)
 Česko chce v júli otvoriť hranice so susednými štátmi (3. 5. 2020)
 Sme vzorom pre zahraničie. Minister vyzval nemocnice a lekárov, aby začali operovať a robiť „preventívky“ (3. 5. 2020)
 Na Slovensku pribudol len jeden nový prípad na Covid-19 a naďalej stúpa počet vyliečených (3. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Koniec špekuláciám. Koronavírusom sa nenakazíte dvakrát po sebe, tvrdia odborníci
<< predchádzajúci článok
Povinná karanténa vo Francúzsku sa nebude týkať ľudí z krajín EÚ

Lekári opísali päť kožných príznakov Covid-19. Môžu ho signalizovať vyrážky aj svrbiace pľuzgiere - diskusné fórum čitateľov