Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. marca 2012

Lekárski odborári sú znepokojení správaním voči sestrámLekárske odborové združenie (LOZ) je rozhorčené správaním niektorých nemocníc voči sestrám pri napĺňaní zákona o ich minimálnom mzdovom ohodnotení. Uvádza sa to vo vyhlásení odborárov. ...Zdieľať
nemocnica zdravotnik BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) - Lekárske odborové združenie (LOZ) je rozhorčené správaním niektorých nemocníc voči sestrám pri napĺňaní zákona o ich minimálnom mzdovom ohodnotení. Uvádza sa to vo vyhlásení odborárov.


Mnohé zdravotnícke zariadenia sa totiž z dôvodu nedostatku zdrojov snažia schválenú legislatívu obchádzať. Lekári pritom podľa vlastných slov sestry podporujú.

"Sme presvedčení, že po dlhých rokoch zhoršovania sociálneho postavenia zdravotných sestier predstavuje splnenie ich požiadaviek absolútnu nevyhnutnosť, ktorá zabráni znefunkčneniu zdravotného systému v blízkej budúcnosť,“ konštatujú lekári.

Lekárske odborové združenie za kľúčový problém nedofinancovania nemocníc považuje neochotu zdravotných poisťovní zreálniť platby za výkony.

Vyzýva preto Ministerstvo zdravotníctva SR, aby vyvinulo účinný tlak na zreálnenie platieb zdravotných poisťovní voči zdravotníckym zariadeniam. "V aktuálnej situácii jedine takéto opatrenie umožní, aby nemocničné zariadenia a súkromní lekári mohli v čo najkratšom čase vyplatiť zdravotným sestrám ich zaslúženú mzdu," konštatujú

Poslanci schválili zákon o minimálnych mzdových nárokoch zdravotných sestier a pôrodných asistentiek začiatkom februára. V praxi sa začne uplatňovať od apríla. Proti zvyšovaniu platov sestier sa búria lekári ale aj nemocnice. Mnohí poskytovatelia sa snažia zákon obchádzať, sestry preraďujú na iné pozície, skracujú im úväzky, vyhrážajú sa prepúšťaním. Ešte pred sestrami vláda a parlament pridali lekárom. Nie však na základe rokovaní, ale ako dôsledok podávania hromadných výpovední.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Efektívnej pomoci núdznym v Afrike nikdy nie je dosť
<< predchádzajúci článok
Domácnosti a firmy zaplatia od apríla za elektrinu menej