Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. apríla 2018

Letecký útok v Sýrii porušil medzinárodné právo. Zhodli sa Blaha, Paška, Klus a KrajniakLetecký útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na výrobne a sklady chemických zbraní v Sýrii je porušením medzinárodného práva, pretože sa uskutočnil bez mandátu OSN. V ...Zdieľať
img_9453 676x451 BRATISLAVA 15. apríla  – Letecký útok USA, Veľkej Británie a Francúzska na výrobne a sklady chemických zbraní v Sýrii je porušením medzinárodného práva, pretože sa uskutočnil bez mandátu OSN.


V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom v nedeľu zhodli Ľuboš Blaha (Smer-SD), Jaroslav Paška (SNS), Martin Klus (SaS) a Milan Krajniak (Sme rodina).

Mocnosti mohli s útokom počkať, kým experti OSN nepreveria, či boli v meste Ghúta skutočne použité chemické zbrane proti civilistom. Vyjadrili tiež presvedčenie, že tento krok nepovedie k ďalšej eskalácii napätia či k medzinárodnému konfliktu, keďže bol vopred oznámený a presne cielený, ako aj bez obetí na životoch.

 

 

Paška si myslí, že bola porušená zmluva o NATO


Blaha je presvedčený, že Slovensko nemôže mať dvojitý meter a musí bojovať proti akémukoľvek porušeniu medzinárodného práva. Podotkol, že zatiaľ sa nedokázalo, že sýrska vládna armáda skutočne použila v Ghúte chemické zbrane.


Paška si myslí, že USA, Británia a Francúzsko bombardovaním porušili aj zmluvu o NATO, ktorá hovorí, že členské štáty by sa mali zdržať použitia sily pri medzinárodných sporoch, aby neohrozili svetový mier.

Takýto postup by podľa neho nemal svet tolerovať. „Nemôže sa rozhodovať na úrovni mocností,“ vyhlásil Paška. Poznamenal tiež, že ak by chemické zbrane v bombardovaných zariadeniach skutočne boli, „bola by to ekologická katastrofa“.

 

 

Krajniak hovorí o divadle pre verejnosť


Klus zdôraznil, že letecký útok nebol útokom Severoatlantickej aliancie. Myslí si, že išlo o odstrašujúci útok, pričom západné krajiny jednoznačne ukázali, že „v zbraniach majú navrch“. Krajniak považuje letecký útok za divadlo pre medzinárodnú verejnosť. „Mocnosti si obhajujú svoje záujmy,“ vyhlásil s tým, že podľa neho išlo o izolovaný skutok.

Diskutujúci sa zhodli aj na tom, že v medzinárodnej politike by sa malo Slovensko správať ako suverénna krajina, obhajujúca svoje záujmy. Podľa Blahu a Pašku by sa Slovenská republika mala snažiť o dobré vzťahy so všetkými krajinami vrátane Ruska, ktoré je pre Slovensko dôležitým ekonomickým partnerom. Klus a Krajniak považujú za kľúčové najmä naše členstvo v EÚ a NATO. „Slovensko je členom Západu,“ vyhlásil Klus.


Zdroj: Webnoviny.sk - Letecký útok v Sýrii porušil medzinárodné právo. Zhodli sa Blaha, Paška, Klus a Krajniak © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Trump trvá na stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie (16. 4. 2018)
 Macron: K útoku na Sýriu presvedčilo Trumpa Francúzsko (16. 4. 2018)
 USA v súvislosti s chemickým útokom v Sýrii uvalia na Rusko sankcie (15. 4. 2018)
 Ľ.Blaha: Vyhli sme sa jadrovej vojne, ktorá po zásahu v Sýrii hrozila (15. 4. 2018)
 Trump: Spojené štáty a ich spojenci podnikli podnikli útoky v Sýrii (14. 4. 2018)
 B. Asad: Chemický útok na mesto Chán Šajchún je výmysel (13. 4. 2017)
 McCain obvinil Rusko zo spolupráce na chemickom útoku v Sýrii (10. 4. 2017)
 Pilot, ktorý mal zhodiť na Chán Šajchún sarin, je sýrsky generál (10. 4. 2017)
 Trump: Asad sa zrejme bude musieť vzdať moci (7. 4. 2017)
 USA zaútočili na sýrsku základňu v reakcii na chemický útok (7. 4. 2017)nasledujúci článok >>
Severokórejský vodca prijal popredného čínskeho diplomata
<< predchádzajúci článok
Na Dni Ukrajiny prídu rektori presídlených univerzít z Krymu a Donbasu

Letecký útok v Sýrii porušil medzinárodné právo. Zhodli sa Blaha, Paška, Klus a Krajniak - diskusné fórum čitateľov