Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2011

Lieberman žiada pre Irán ochromujúce sankcieIránsky jadrový program je možné zastaviť len pomocou tvrdých sankcií zameraných na finančný a ťažobný sektor. Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman to vyhlásil krátko pred ...Zdieľať
bez nazvu JERUZALEM 8. novembra (WEBNOVINY) - Iránsky jadrový program je možné zastaviť len pomocou tvrdých sankcií zameraných na finančný a ťažobný sektor. Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman to vyhlásil krátko pred očakávaným zverejnením správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorá údajne obsahuje nové dôkazy o tom, že islamská republika sa snaží získať jadrové zbrane.


Podľa jeho slov, ktoré v utorok citoval bulvárny denník Maariv, sú "ochromujúce sankcie" voči iránskej centrálnej banke a tamojšiemu ropnému a plynárenskému priemyslu jediným spôsobom, ako donútiť Teherán k zmene svojej politiky.

"Ak po tom, ako vyjde správa MAAE, Spojené štáty nepovedú iniciatívu za ochromujúce sankcie voči Iránu, bude to znamenať, že Spojené štáty a Západ akceptovali jadrový Irán," uviedol ešte v pondelok Lieberman.

Minister obrany Ehud Barak sa pre izraelský verejnoprávny rozhlas vyjadril, že svet má zrejme "poslednú šancu na (uvalenie) medzinárodne koordinovaných smrtiacich sankcií", ktoré donútia Teherán vzdať sa jadrových ambícií.

Problémom je však podľa neho to, že vôľa prijať takého sankcie "nie je jasná", hoci informácie v nadchádzajúcej správe MAAE "spravodajské služby kľúčových štátov sveta už dávno poznajú".

Na otázku týkajúcu sa možného vojenského zásahu proti Iránu Barak odpovedal, že Izrael je síce najsilnejšou krajinou v regióne, vojna však "nie je žiadna hračka".

Jedno z doteraz najvážnejších varovaní zo strany židovského štátu v nedeľu odznelo z úst prezidenta Šimona Peresa, podľa ktorého je možnosť vojenského útoku proti Iránu momentálne pravdepodobnejšia ako vyriešenie sporu diplomatickou cestou.

Očakáva sa, že MAAE zverejní svoju najnovšiu správu týkajúcu sa Iránu ešte v utorok alebo v stredu. Iránski predstavitelia už v predstihu vyhlásili, že Západ nedisponuje žiadnymi skutočnými dôkazmi o vojenskom zameraní jadrového programu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Žilinský kraj chce žalovať štát pre oddlžovanie nemocníc
<< predchádzajúci článok
Podielové fondy zaznamenali kladné čisté predaje