Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2011

Poľskej vláde bude opäť šéfovať Donald TuskPoľský prezident Bronislaw Komorowski v utorok opätovne vymenoval Donalda Tuska za premiéra. Stalo sa tak po víťazstve jeho Občianskej platformy v októbrových voľbách. ...Zdieľať
donald tusk VARŠAVA 8. novembra (WEBNOVINY) - Poľský prezident Bronislaw Komorowski v utorok opätovne vymenoval Donalda Tuska za premiéra.


Stalo sa tak po víťazstve jeho Občianskej platformy v októbrových voľbách.

Komorowski zároveň staronového predsedu vlády vyzval, aby urýchlil trhové reformy, ktoré by krajine pomohli prežiť prehlbujúcu sa ekonomickú krízu v Európe.

Tuskova stredopravicová Občianska platforma je prvou poľskou stranou od pádu komunizmu, ktorá zvíťazila druhýkrát po sebe. Vládu plánuje sformovať s menšou Poľskou roľníckou stranou.

"Pokúsim sa sformovať novú vládu hladko a tak rýchlo, ako to pôjde. Nová vláda sa postaví výzvam, pričom jej nebude chýbať odvaha a predstavivosť," povedal premiér po stretnutí s prezidentom.

Nominovať kandidátov na ministrov chce už v nadchádzajúcich dňoch, hlasovanie o vyslovení dôvery vláde sa však neočakáva skôr ako 6. decembra, čo je posledný možný termín. Vtedy bude zverejnený aj vládny program. Odklad vytvorenia novej vlády a oznámenia jej programu má za cieľ minimalizovať možné narušenie šesťmesačného poľského predsedníctva v Európskej únii, ktoré vyprší 31.

Najsilnejšiu pozíciu v Sejme má po voľbách vládna Tuskova Občianska platforma, druhým v poradí je napriek oslabeniu konzervatívne Právo a spravodlivosť a na treťom mieste sa umiestnilo kontroverzné Hnutie Palikota.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Juraj Miškov chce privatizovať teplárne, prezident je proti
<< predchádzajúci článok
Priemerný Slovák si zuby čistí päť minút denne