Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. januára 2007

Lipšic podľa ministra Harabina len kryje svoje kauzyŠikovným mediálnym ťahom nazval dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin podnet poslanca NR SR za KDH Daniela Lipšica v súvislosti s medializovanými informáciami, že služobné auto pridelené ...Zdieľať

TRENČÍN 30. januára (WEBNOVINY) – Šikovným mediálnym ťahom nazval dnes minister spravodlivosti Štefan Harabin podnet poslanca NR SR za KDH Daniela Lipšica v súvislosti s medializovanými informáciami, že služobné auto pridelené ministrovi využíva aj Harabinova rodina. Je to skutočne šikovný mediálny ťah, aby Lipšic odpútal pozornosť od svojich káuz, uviedol počas návštevy okresného súdu v Trenčíne Harabin a dodal, že vyvážaním rodiny v služobnom aute vlastne šetrí peniaze daňových poplatníkov, pretože ak ho vozí syn alebo manželka, nepotrebuje ochranku a šoféra. „Veď jedna jazda s ochrankárom, s vodičom a autom BMW je 50-tisíc okamžite. Tak ja šetrím štátu ešte finančné prostriedky tým, že idem iba so synom,“ povedal Harabin.

Exminister spravodlivosti Lipšic inicioval podnet adresovaný Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií s návrhom na začatie konania voči ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov, pretože podľa informácií týždenníka Plus 7 dní služobné auto ministra využíva jeho manželka a syn.

Harabin uviedol, že Lipšic podaním podnetu odpútava pozornosť od káuz spojených s jeho menom. Spomenul „jeho sekretárku,“ ktorej podľa Harabina rezort platil štúdium na súkromnej vysokej škole. Sekretárka navyše dostala ubytovanie, aj keď je Bratislavčanka a bola vyvážaná ministrom v jeho aute, tvrdí Harabin. „Neviem ako priateľka, či sekretárka. Stačí si pozrieť knihu jázd,“ povedal Harabin. V neposlednom rade mal podnetom Lipšic odpútať pozornosť „od trestného stíhania v jeho kauze prieskumov verejnej mienky na jeho súkromné politické ciele.“

Minister Harabin nepopiera, že keď ide na súkromnú oslavu, alebo na večerný nákup po únavnom pracovnom dni, že ho v služobnom aute vezie manželka alebo syn. Podľa Harabina nie je pravda, že syn vozil v aute kamarátov. Na otázku, či auto využíva manželka alebo syn aj samostatne, Harabin zopakoval, že auto slúži na jeho potreby, teda aj keď ide na súkromnú oslavu, recepciu alebo nákup.

Ako minulý týždeň agentúru SITA informovala Lipšicova asistentka Andrea Kaľavská, "zákonná možnosť využívať pri výkone funkcie člena vlády služobné motorové vozidlo je nepochybne výhodou, ktorú však zákon umožňuje poskytnúť a využívať len členovi vlády. Člen vlády nie je oprávnený túto výhodu poskytnúť ďalšej osobe." Podľa Lipšica tým minister Harabin porušuje povinnosti a obmedzenia ustanovené ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejných funkcionárov.

Doručeným podnetom sa bude zaoberať Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií NR SR a rozhodnúť o podaní by mal do 60 dní od jeho doručenia. "Ak výbor rozhodne, že Štefan Harabin porušil povinnosti a obmedzenia ustanovené ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu, uloží mu pokutu v sume zodpovedajúcej dvanásťnásobku jeho mesačného platu," uviedla Kaľavská.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tržby telekomunikačného operátora v PR vzrástli o 1,5 %
<< predchádzajúci článok
V NR SR všetky tajné voľby, náhradník Bobrík už od štvrtka