Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. októbra 2009

Lisabonskú zmluvu nesmiete podpísať, upozornil Klausa RychetskýČeský prezident Václav Klaus má argument, prečo aj napriek veľkému tlaku zo strany Európskej únie nemusí Lisabonskú zmluvu podpísať. Predseda českého Ústavného súdu Pavel Rychetský mu totiž v ...Zdieľať
PRAHA 2. októbra (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus má argument, prečo aj napriek veľkému tlaku zo strany Európskej únie nemusí Lisabonskú zmluvu podpísať. Predseda českého Ústavného súdu Pavel Rychetský mu totiž v uplynulých dňoch poslal list, v ktorom ho upozornil, že pokiaľ súd definitívne nerozhodne o najnovšej sťažnosti českých senátorov voči reformnej zmluve EÚ, dokument podpísať nesmie. Rychetský zároveň Klausa oboznámil s faktom, že sa musí k sťažnosti vyjadriť aj on.


"Som povinný vás upozorniť, že s podaným návrhom (senátorov) je spojený príkaz, ktorý vám a predsedovi vlády ukladá zdržať sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli viesť k ratifikácii citovanej medzinárodnej zmluvy, a to až do doby rozhodnutia Ústavného súdu," citoval v piatok z listu predsedu ÚS hovorca prezidentskej kancelárie Radim Ochvat, uvádza český spravodajský portál iDNES.cz. Súd sa samotnou sťažnosťou začal zaoberať práve dnes, stanovisko českého prezidenta bude známe do 14 dní, dodal Ochvat.

O osude Lisabonskej zmluvy dnes rozhodujú v Írsku v opakovanom referende, na jeho výsledky čaká celé európska dvadsaťsedmička. Ratifikačný proces dosiaľ nebol ukončený v Česku a Poľsku, v spomenutých krajinách je však potrebný už iba podpis prezidentov. Tí však argumentujú neistým výsledkom írskeho hlasovania, pričom poľská hlava štátu Lech Kaczynski prisľúbil, že ak obyvatelia ostrovnej krajiny Lisabonskú zmluvu v piatok odsúhlasia, nebude dlhšie váhať a okamžite ju podpíše.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Prešovskom kraji štyria známi kandidáti na predsedu
<< predchádzajúci článok
Je omylom, ak si sudcovia myslia, že sú nezávislí, tvrdí Gašparovič

Lisabonskú zmluvu nesmiete podpísať, upozornil Klausa Rychetský - diskusné fórum čitateľov