Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. februára 2009

Livniová i Netanjahu tvrdia, že vo voľbách zvíťaziliKadima izraelskej ministerky zahraničia Cipi Livniovej i opozičný líder strany Likud Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásili, že zvíťazili v parlamentných voľbách. Tie sa v krajine konali v utorok a ...Zdieľať
JERUZALEM 11. februára (WEBNOVINY) - Kadima izraelskej ministerky zahraničia Cipi Livniovej i opozičný líder strany Likud Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásili, že zvíťazili v parlamentných voľbách. Tie sa v krajine konali v utorok a ich oficiálne výsledky pritom zatiaľ nie sú známe. Predbežné výsledky, ktoré odvysielali tri televízne kanály, zatiaľ naznačujú tesné víťazstvo Kadimy. Jej zástupcovia by na základe týchto údajov obsadili v 120-člennom Knessete 29 až 30 kresiel, zatiaľ čo opozičnému Likudu by pripadlo 27 až 28 mandátov.


"Cipi Livniová je nová premiérka, pretože Kadima sa umiestnila ako prvá," vyhlásila súčasná predsedníčka parlamentu Dalia Iciková z Livniovej strany. Napriek tomu, že podporovatelia Kadimy sa po zverejnení prieskumov radovali, ešte nie je celkom jasné, či sa práve Livniová stane novou predsedníčkou vlády. Netanjahu totiž rovnako tvrdí, že víťazstvo patrí jemu. "Národný tábor vedený Likudom zvíťazil s jednoznačnou väčšinou," povedal opozičný líder svojim stúpencom v Tel Avive. "Som si istý, že budem schopný vytvoriť budúcu vládu," dodal. Tesné výsledky napovedajú, že Izrael čakajú týždne politických vyjednávaní a nestability.

Livniová vyzýva na vytvorenie vlády národnej jednoty

Izraelská ministerka zahraničia Cipi Livniová v stredu uviedla, že mieni vytvoriť vládu národnej jednoty a zároveň vyzvala svojho hlavného rivala Benjamina Netanjahua, aby sa k nej pripojil. "Dnes si ľudia zvolili Kadimu," povedala svojim stúpencom v Tel Avive po vyhlásení predbežných výsledkov parlamentných volieb, na základe ktorých má jej centristická strana Kadima tesný náskok pred pravicovým Likudom Benjamina Netanjahua. Ako uviedla, ešte pred vyhlásením prvých výsledkov svojho rivala vyzvala, aby sa pripojil k vláde národnej jednoty, čo však Netanjahu odmietol s tým, že obyvatelia Izraela určia, čo sa stane. "A dnes sa ľudia rozhodli," povedala Livniová. "Čo nám dnes ostáva, je rešpektovať rozhodnutie občanov Izraela. Spraviť, čo je správne pre Izrael a pridať sa k vláde národnej jednoty, ktorú povedieme," povedala ministerka.

Predbežné výsledky, ktoré odvysielali tri televízne kanály, zatiaľ naznačujú tesné víťazstvo Kadimy. Jej zástupcovia by na základe týchto údajov obsadili v 120-člennom Knessete 29 až 30 kresiel, zatiaľ čo opozičnému Likudu by pripadlo 27 až 28 mandátov.

SITA_AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tornádo zabilo v Oklahome troch ľudí
<< predchádzajúci článok
Senát schválil Obamov plán na ozdravenie ekonomiky