Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. decembra 2015

M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnesIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian
 
Bratislava 7. decembra (TASR) - Divadlo Astorka Korzo '90 spolu s občianskym združením per. ART dnes uviedli v premiére inscenáciu Strip-tease. Vznikla na motívy rovnomennej hry poľského dramatika Slawomira Mrožka a predstavili sa v nej bývalí spolužiaci z Vysokej školy múzických umení Dominika Kavaschová, členka Činohry SND, Matúš Kvietik a Braňo Mosný. Pod vedením režiséra Michaela Vyskočániho predviedli s humorom i vážne, ako strach a neistota dokážu obyčajných i neobyčajných ľudí zbaviť slobody.


"Tento titul sme robili často na škole, potom sme uvádzali tragikomédiu Proroci. Mrožek je nám blízky svojím humorom, poetikou, svojou absurdnosťou. Témy, o ktorých písal, sú aktuálne dodnes napriek tomu, že sa doba oficiálne zmenila," uviedol pre TASR Michael Vyskočáni, režisér jednoaktovky Strip-tease, ktorá sa pokúša definovať hranice alebo zmysel slobody.

Inscenácia má veľmi jednoduchú štruktúru. "Dvaja muži sa ocitnú v neznámom priestore za neznámych okolností a stanú sa obeťami manipulatívnej ruky, ktorá si s nimi robí, čo si zmyslí. Cez túto metaforu ruky, kde Mrožek narážal na totalitný režim, my sme sa zase snažili ukázať iné veci, ktoré nami manipulujú v tejto slobodnej dobe," priblížil Vyskočáni prvú inscenáciu z produkcie per. ARTu, ktoré združuje bývalých absolventov VŠMU či už v odbore herectva, dramaturgie, réžie, scénografie alebo manažmentu.

"Hru pokladáme za mimoriadne aktuálnu. Pri práci nás inšpirovali titulky našich denníkov a informačných portálov, sociálne siete, Sartrove existencialistické eseje a naše vlastné úvahy o slobode," dodala dramaturgička inscenácie Andrea Bučková, ktorá sa spolu s Michaelom Vyskočánim podpísala aj pod jej úpravu. Scény a kostýmy navrhla Zuzana Hudáková.

Novinku, ktorá ukazuje, ako málo stačí, aby človek vedel zradiť človeka, vlastné presvedčenie a popritom sa dobrovoľne pripraviť o slobodu, nájdu diváci v programe Divadla Astorka opäť v pondelok 14. decembra. Predstavenie sa koná na malej scéne divadla v Trezore. "Má kapacitu 50 miest, tým pádom aj táto kvázi intímna téma odhaľovania ľudských vlastností a človeka ako takého v nečakaných situáciách je oveľa lepšie vnímateľná v takomto intímnom priestore Trezoru," povedala pre TASR manažérka inscenácie Lenka Görfölová.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Recenzia: Višňový sad v Astorke “nebude“ (9. 11. 2015)
 J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla (5. 11. 2015)
 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)
 Astorka oslávi štvrťstoročnicu, chystá špeciálny galaprogram (1. 4. 2015)
 Rozhovor: Festival Astorka Korzo 90, desať rokov priateľstiev, spolupráce a toho najkvalitnejšieho (16. 10. 2014)
 Divadlo Astorka Korzo '90 vstupuje do jubilejnej 25. sezóny (13. 9. 2014)
 Astorka chystá hru Kamene vo vreckách s duom Boris Farkaš a Miro Noga (27. 2. 2014)
 Rozhovor: Dramaturgička Divadla Astorka Andrea Dömeová nezaháľa ani v lete (24. 7. 2013)
 Premiéra Idiota v Divadle Astorka v réžii Mirka Krobota. (21. 1. 2013)nasledujúci článok >>
Celý svet nám začal závidieť kvôli zápisu gájd do UNESCO
<< predchádzajúci článok
Zomrel významný režisér a divadelný pedagóg Ivan Rajmont

M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnes - diskusné fórum čitateľov