Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. novembra 2015

J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadlaJiří Lábus na archívnej snímkeZdieľať
Jiří Lábus na archívnej snímke Foto: csfd.cz
 
Bratislava 5. novembra (TASR) - Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 uvedie na svojom javisku novú inscenáciu Višňový sad, tretiu hru A. P. Čechova v histórii divadla. Jeho umelecký šéf a režisér Marián Amsler prepojil príbeh jedného z najhrávanejších divadelných kúskov svetového dramatického repertoáru s históriou Astorky. "Začali sme hľadať paralely medzi pôvodným textom a reálnymi faktami, ktoré sa divadlu diali v 90. rokoch, keď muselo opustiť svoj priestor na Suchom mýte," priblížil pre TASR Marián Amsler genézu nového titulu, v ktorom originálnym spôsobom adaptoval poslednú Čechovovu divadelnú hru v preklade Vladimíra Strniska.


Višňový sad v podaní Astorky ponúka klasický Čechovov príbeh, ktorý herci odohrajú celý, tak ako ho dramatik napísal. Zároveň sa v ňom však prelína faktografia známeho bratislavského divadla. "Je to divadlo na divadle, veľmi zvláštny tvar, aj vtipný, na hranici tragikomédie. Čechov tú hru nazval kabaretom," doplnil režisér k inscenácii, ktorú vyšperkoval aj pesničkami Szidi Tobias. Upravená verzia zavedie divákov do zákulisia jedného malého divadla. Pretože statok z pôvodnej hry Marián Amsler zmenil na divadlo, z majiteľov a obyvateľov panstva spravil hercov a členov divadelného súboru, ktorý je tesne pred zánikom. Zasadil ich do situácie, akú poznajú mnohé umelecké zoskupenia. Sú v budove, ktorá im nepatrí, budova je stará, potrebuje rekonštrukciu, ale nie sú peniaze. Peniaze nemá štát, peniaze majú len bohatí a tí u nás nie sú filantropi. Herci však budú skúšať, až kým im nevytrhajú posledné dosky z javiska.

Višňový sad v Amslerovej adaptácii prináša pohľad na divadelné zákulisie. Nastoľuje viacero otázok, ktoré v pôvodnej hre nie sú, symptómy našej doby charakterizujú ale rovnako ako Čechovov text svoju dobu. Charaktery postáv sa prelínajú s charaktermi ich predstaviteľov, životy Čechovových hrdinov sú prepojené s osudmi hercov. V hlavnej úlohe sa predstaví Marta Sládečková ako Ľubov Andrejevna Ranevská a herečka Ľuba. Ďalej hrajú Rebeka Poláková, Dominika Zeleníková, Szidi Tobias, Zuzana Konečná, Ady Hajdu, Miroslav Noga, Lukáš Latinák, Marián Miezga, Róbert Jakab, Pavol Šimun a Peter Šimun. Dramaturgiu mala na starosti Andrea Dömeová. Scénu a kostýmy navrhla Marija Havran. Pod hudbu sa podpísal Slavo Solovic. Autorom piesní je Milan Vyskočáni, ich texty napísal Peter Lipovský.

Verejnú generálku predstavenia si dnes pozrel aj český herec Jiří Lábus, ktorý si pred mnohými rokmi zahral ako hosť v Národnom divadle v Prahe postavu Jepichodova. Pre TASR priznal, že bol zvedavý na Višňový sad v podaní Astorky. "Páčilo sa mi, že aj keď je hra úplne posunutá do roviny súčasného sveta, duch Čechova sa absolútne nevytratil a zostal tam zafixovaný. V tomto divadle je vidieť senzačná súhra hercov, ten tím drží spolu a to je pri divadle veľmi dôležité, v Prahe to má napríklad Dejvické divadlo," zhodnotil nový počin slovenských kolegov, v ktorom sú podľa Jiřího Lábusa veľmi dobre zapojené aj piesne. "Je to variácia na Višňový sad z pohľadu dnešných súčasníkov, a je to pohľad nie veľmi optimistický, ale zároveň je to oslava divadla."

Premiéra sa uskutoční 6. novembra.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)
 Astorka oslávi štvrťstoročnicu, chystá špeciálny galaprogram (1. 4. 2015)
 Rozhovor: Festival Astorka Korzo 90, desať rokov priateľstiev, spolupráce a toho najkvalitnejšieho (16. 10. 2014)
 Divadlo Astorka Korzo '90 vstupuje do jubilejnej 25. sezóny (13. 9. 2014)
 Astorka chystá hru Kamene vo vreckách s duom Boris Farkaš a Miro Noga (27. 2. 2014)
 Rozhovor: Dramaturgička Divadla Astorka Andrea Dömeová nezaháľa ani v lete (24. 7. 2013)
 Premiéra Idiota v Divadle Astorka v réžii Mirka Krobota. (21. 1. 2013)
 Astorka uvedie Kafkov Zámok (30. 5. 2012)
 Rozhovor: Festival Astorka privíta veľa významných zahraničných tvorcov (14. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Z mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji bude možné pozorovať východy slnka
<< predchádzajúci článok
Keď sa Molière zamiluje do Judit Bárdos...

J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla - diskusné fórum čitateľov