31. januára 2010

Magic zakliali Atlantu, v Dallase čaroval Miller

Basketbalisti Orlanda pomohli svojmu trénerovi Stanovi van Gundymu spraviť predposledný krok na lavičku výberu Východnej konferencie vo februárovom 59. Zápase hviezd NBA. V ...

NEW YORK 31. januára (WEBNOVINY) - Basketbalisti Orlanda pomohli svojmu trénerovi Stanovi van Gundymu spraviť predposledný krok na lavičku výberu Východnej konferencie vo februárovom 59. Zápase hviezd NBA. V sobotu zdolali na domácej palubovke v priamom súboji o 2. priečku konferencie svojho rivala z Juhovýchodnej divízie Atlantu 104:86 a Van Gundymu stačí na istotu nominácie už iba nedeľňajší triumf v Detroite. Ohroziť ho môže už iba bostonský Doc Rivers, ktorého zverenci v nedeľu privítajú Los Angeles Lakers. O tom, že kouč Atlanty Mike Woodson definitívne vypadol z hry, sa postaral najmä Dwight Howard svojím double-double 31 bodov, 19 doskokov. "Dnes mi nešlo o čísla. Snažili sme sa hrať agresívne na oboch stranách ihriska a väčšinu zápasu nám to vychádzalo,“ konštatoval Howard. Magic zrejme poznajú účinné zaklínadlo na Hawks, poradili si s nimi už šiesty raz v rade, v treťom zo štyroch zápasov v tejto sezóne, pričom ich súper ani na tretí pokus v ročníku nedokázal strieľať presnejšie ako s 39,5-percentnou úspešnosťou.

Najlepším možným spôsobom odvrátil Portland hrozbu najdlhšieho čakania na víťazstvo v tejto sezóne. Hoci na to potreboval predĺženie, po troch prehrách sa tešil z víťazstva na horúcej pôde Dallasu. Mavericks ťahali doma s Trail Blazers za kratší koniec už tretí raz v rade, čo sa stalo naposledy pred 11 rokmi. Zápas mal nečakanú ústrednú postavu, rozohrávač hostí Andre Miller síce netrafil svoj prvý strelecký pokus, ale potom mu už vychádzalo takmer všetko, na čo siahol. Zastavil sa na kariérnom maxime 52 bodov, 25 z nich si nechal na záverečnú štvrtinu a predĺženie. O triumfe 114:112 potom rozhodli Juwan Howard strelou 44,9 s pred koncom nadstavenej päťminútovky a sústredená obrana hostí. "Iba som chcel vytrvať vo svojej agresivite. Nehľadal som za každú cenu spôsob, ako skórovať, robil som si prácu rozohrávača. Body pribúdali a kým to tam padalo, strieľal som,“ vysvetlil svoj husársky kúsok Miller. Iba dva body mu chýbali od vyrovnania klubového rekordu Portlandu z rúk Damona Stoudemira. Tohtosezónne maximum patrí nováčikovi Brandonovi Jenningsovi z Milwaukee, ktorý 14. novembra nasúkal 55 bodov. Do soboty posledné 50-bodové predstavenie jedného herca predviedol 27. novembra Denverčan Carmelo Anthony. Miller je prekvapujúcim nasledovníkom, v tejto sezóne má priemer 12,6 bodu a v doterajšom priebehu základnej časti bolo jeho maximom 28 bodov.

Predlžovalo sa aj v Memphise, kde New Orleans v dôležitom súboji o ôsmu priečku v tabuľke Západnej konferencie pretrhlo 11-zápasovú víťaznú šnúru Grizzlies na svojej palubovke a pripísalo si triumf 109:102. Nemalý podiel má na ňom rozohrávač Hornets Darren Collison, ktorý so 17 bodmi síce nepatril k najlepším, ale rozdal 18 asistencií a viac ako dôstojne zastúpil zraneného Chrisa Paula. "Bola to moja pocta Chrisovi. Mal som možnosť každý večer študovať jeho hru a najmä techniku dvojtaktu. Pridal som na dôraze a hľadal som medzery v obrane. Som nízky, ale rýchly, tak som sa snažil využiť túto prednosť,“ komentoval svoj výkon nováčik v tíme hostí. Memphis ešte na začiatku 3. štvrtiny viedol o 21 bodov, ale ponúkol Hornets možnosť zmazať druhé najväčšie manko v klubovej histórii v zápase s víťazným koncom. V predĺžení potom domáci totálne zlyhali, cestu do koša si našli iba dve z ich 13 striel. Duel sledovalo "iba“ 12 317 divákov, pretože Grizzlies po silnej búrke, ktorá spôsobila problémy v doprave, ponúkli možnosť výmeny vstupeniek na sobotu za lístky na piatkový zápas s Houstonom.

Washington po štyroch neúspešných pokusoch konečne potešil svojich divákov a vyhral nad New York Knicks 106:96. Milwaukee zase natiahlo svoju šnúru domácich víťazstiev na šesť, využilo absenciu Michaela Beasleyho, sústredilo sa na obranu Dwyana Wada a zdolalo Miami 95:84. Heat sa môžu revanšovať už v pondelok, kedy privítajú Bucks na svojej palubovke. Gerald Wallace vedeniu Sacramenta pripomenul, o akého hráča prišli, keď ho v roku 2004 poslali do Charlotte. Krídelník v službách Bobcats si v sobotu práve na ihrisku Kings vytvoril sezónne maximum 38 bodov a pridal aj 11 doskokov. Charlotte na šesťzápasovej šnúre u súperov vyhralo už tretie zo štyroch stretnutí (103:96).

Sobota - sumáre:

Memphis - New Orleans 102:109 po predĺžení
Najviac bodov: Z. Randolph (12 doskokov) a M. Gasol (16 doskokov) po 25, Mayo 17 - David West 22, Okafor 21 (10 doskokov), Stojakovič 20, štvrtiny: 33:18, 28:24, 20:34, 16:21 - 5:12, 12 317 divákov.

Washington - New York 106:96
Najviac bodov: M. Miller 25, Jamison 21 (23 doskokov), Foye 14 - Lee 24, Jeffries 17, N. Robinson 16, štvrtiny: 36:19, 14:25, 32:25, 24:27, 16 233 divákov.

Dallas - Portland 112:114 po predĺžení
Najviac bodov: Nowitzki 28, J. Terry 18, Josh Howard 17 - A. Miller 52, Aldridge 21, Bayless 17, štvrtiny: 21:26, 26:18, 22:29, 34:30 - 9:11, 20 078 divákov.

Sacramento - Charlotte 96:103
Najviac bodov: Kevin Martin 31, Casspi 14, J. Thompson 12 (16 doskokov) - G. Wallace 38 (11 doskokov), Mohammed 17 (10 doskokov), S. Jackson a R. Murary po 13, štvrtiny: 33:29, 21:27, 13:34, 29:13, 14 186 divákov.

Milwaukee - Miami 95:84
Najviac bodov: Warrick 22, Bogut (15 doskokov) a Jennings po 17 - Wade 21, Q. Richardson 16, J. O´Neal 15 (10 doskokov), štvrtiny: 23:21, 33:17, 15:20, 24:26, 18 717 divákov.

Orlando - Atlanta 104:86
Najviac bodov: D. Howard 31 (19 doskokov), R. Lewis 17, R. Anderson 16 - J. Johnson a J. Crawford po 19, J. Smith 16, štvrtiny: 21:18, 28:26, 28:19, 27:23, 17 461 divákov.