17. septembra 2013

Majstrovský Zvolen prehral v Martine 1:2, Košice naďalej stopercentné

Hokejista Žiliny Dávid Buc (vpravo) a hráč Košíc Jiří Bicek (druhý sprava) bojujú o puk za bránou Košíc Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 17. septembra (TASR) - Hokejisti úradujúceho majstra HKM Zvolen prehrali v 2. kole extraligy na ľade MHC Mountfield Martin 1:2, keď sa o triumf domácich postaral dvoma gólmi Michal Važan.

Košice majú po dvoch kolách na konte šesť bodov po výhre v Žiline 2:1, Trenčín tentoraz v zostave "iba" s tromi majstrami sveta si pred vlastnými fanúšikmi hladko poradil v derby s Piešťanmi 6:2.

MHC Mountfield Martin - HKM Zvolen 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 15., 34. Važan - 38. Škvaridlo. Rozhodovali: D. Konc - Gavalier, Tornay, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2700 divákov

V úvodných minútach sa mužstvá len oťukávali. Najmä domáci mysleli predovšetkým na obranu. Vo 4. minúte sa dostal do dobrej pozície Ďatelinka, ale minul. Potom už prevzali iniciatívu na svoje hokejky favorizovaní hostia. Pozornosť Šúreka v bránke vyskúšali postupne vo 4. minúte Brabenec, v 7. Huňady a v 8. Baláž. Potom mieril Jurík nad. Od 11. minúty mali hostia výhodu presilovky pri vylúčení Pokrivčáka, ale Šimka ohrozil len Hertl od modrej. Až potom sa osmelili do útoku aj domáci. Najprv ohrozil Šimka Markovič, potom ten istý hráč mieril vedľa, ale v 15. minúte Važan švihom prekonal brankára hostí. Hra sa vyrovnala. Raz sa hralo pred jednou, raz pred druhou bránkou. V druhej tretine však mali prekvapujúco viac z hry domáci. Brankár Šimko sa poriadne zapotil najmä pri strelách Berana a Murčeka. V 34. minúte sa po dobre zahratej presilovke presadil opäť Važan a Martin viedol prekvapujúco, ale zaslúžene 2:0. Aj keď sa hralo väčšinou v tretine hostí, v 38. minúte z protiútoku bol úspešný Škvaridlo a strelil kontaktný gól. Zvolen v tretej tretine síce pridal, ale domáci sa umne bránili a čo prešlo, to zneškodnil výborne chytajúci Šúrek. Domáci nebezpečne kontrovali z rýchlych protiútokov, v bránke hostí bol však veľkou oporou Šimko. Najväčšie šance mali v tejto časti hry v 46. minúte P. Zuzin, keď išiel sám na Šúreka, ale domáci brankár sa nedal prekonať. Na druhej strane v 56. minúte Tupý zblízka neprekonal výborného Šimka. V závere to bola poriadna dráma. Domáci sa dokázali ubrániť aj 15-sekundovej presilovke 6:4 a získali nečakané, no zaslúžené víťazstvo nad majstrom. Premiéra nového trénera Daniela Babku v domácom prostredí bola teda úspešná.

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 25. Klouda - 30. a 54. Spilar. Rozhodovali: T. Orolin - Gajan, M. Smrek, vylúčení: 7:7, navyše: Drevenák (Žilina) 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1116 divákov

V prvej tretine boli smerom dopredu aktívnejšie a kreatívnejšie Košice. Nagy po individuálnom prieniku Lacovi problémy nenarobil, o pár sekúnd sa po chybnej rozohrávke domácich nepresadil zblízka ani Bicek. Najväčšiu ofenzívnu chuť ukazoval najmä Nagy, ktorý sa predral pred Laca aj v 6. minúte, ale zakončil len do jeho lapačky. Domácim viazla rozohrávka, hostia ju zachytávali už v strednom pásme. Po jednej z takýchto situácii strieľal Bartoš, ani on však nenašiel recept na žilinského brankára. V 13. minúte po ďalšom zaváhaní súperovej obrany nenamieril presne spomedzi kruhov Spilar. Domáci výraznejšie pohrozili až v samom závere počas presilovej hry, ale Hylák všetky nebezpečné pokusy zlikvidoval.

V druhej časti sa tempo hry podstatne zvýšilo. Pašek sa predral pred Laca, lenže bekhendom minul jeho bránu. Na opačnej strane Buc našiel Kloudu, ktorý tiež namieril vedľa. Spolupráca týchto dvoch hráčov priniesla otvárací gól stretnutia - v 25. minúte Buc spoza brány prihral Kloudovi a ten z prvej prestrelil Hyláka. Kým v úvodnom dejstve sa hralo takmer bez vylúčení, v prostrednom začali rozhodcovia do hry vstupovať výraznejšie. Najskôr poslali na trestnú lavicu na štyri minúty Ostrčila, v početnej výhode Spilar tečoval Štrbákovu strelu a vyrovnal. Neskôr hrali hostia ešte dvakrát v presilovej hre, Laco však svoj tím viackrát podržal.

V tretej tretine sa hral taktický hokej z oboch strán a o všetkom mohla rozhodnúť jediná príležitosť. Ideálnu možnosť mal hneď na začiatku Sojčík, ale jeho strelu zastavila pravá žrď. V ďalšom priebehu sa hralo bez výraznejších šancí. Košice mali výhodu presilovej hry o dvoch hráčov v trvaní 80 sekúnd, Žilinčania sa však ubránili. V 54. minúte domáci nedokázali pokryť Spilara, ten sa natlačil pred Laca a bekhendom poslal puk pod brvno do siete. Žilina mohla kontrovať v dvoch početných výhodách, v poslednej minúte dokonca o dvoch hráčov. V nej jeden z košických obrancov úmyselne posunul bránu, Hylák ale trestné strieľanie Kallu zlikvidoval. Hostia si tak v druhom ligovom kole pripísali druhé víťazstvo.

HC'05 Banská Bystrica - HK 36 Skalica 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Góly: 60. Fajčák - 21. Kuľha, 30. Školiak, 38. Lažo. Rozhodcovia J. Konc - Bednár, V. Snášel, vylúčení 3:4, presilovky 0:1, v oslabení 0:0, 1118 divákov.

Obe mužstvá túžili po trojbodovom zápise a každé si zvolilo inú taktiku. Skalická bola účinnejšia, po prvej tretine sa ešte naplno neprejavila, no v druhej s tromi góly dokonale prevetrala labilnú obranu Bystričanov. Domáci verní tradícií doslova dobabrali druhú tretinu. Sympatický útočný elán z prvej z nich vyprchal, deprimovala ich strelecká muška a také závary, aké ukázali v 10. min s dobrými príležitosťami pred skalickou bránkou Lamper a Kafka už nevykúzlili. Smoliarom zápasu bol určite Kafka, z množstva jeho šancí vyčnievala hlavne tá v 26. min, keď už mal pred sebou len prázdnu bránku, ktorú bleskurýchle Lipovský síce pokryl, no miesta na strelenie gólu bolo neúrekom. Domáci s obrovskými chybami v obrane perfektne nalákali Skaličanov na góly. V 21. min jednu z množstva nepresností v obrannej tretine využil Kuľha, keď po nahrávke od Vyrúbalíka pohodlne trafil úplne prázdnu bránku. V 30. min bleskurýchle nakorčuľoval pred bránku Školiak tušiac, že práve tam nasmeruje nahrávku Sloboda. Do tretice prekonal brankára Kalembu pomerne lacným spôsobom v 38. min Lažo švihom pomedzi nohy a domácich dostal do kolien. Veľká šanca na zvrat nastala pre Bystričanov v 36. min, ponúkala sa im 81-sekundová presilovka o dvoch hráčov, trestuhodne ju premárnili, hneď o nej sa nechal vylúčiť Bambúch a vzápätí lovili 'barani' puk tretíkrát zo siete. Aj v tretej tretine sa domáci predháňali so zahadzovaním šancí, v 44. min Heizerovu strelu ako magnet pritiahol k sebe nepriestrelný Lipovský, v 50. min zasa nastrelil rovnaký hráč v presilovke žŕdku, v 57. spálil ďalšiu šancu Zigo a Skaličania mohli bez väčších komplikácií korčuľovať za jasným víťazstvom. Šesť sekúnd pred koncom síce Fajčák hneď po buly strelil predsa len čestný gól domácich, no matný dojem z ich výkonu nezmazal.

HK Nitra - HK Poprad 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Góly: 30. Tománek, 34. L. Novák, 49. Piačka, 60. Kováčik - 17. Gapa, 18. Mlynarovič. Rozhodovali: Baluška – Orolin, Výleta, vylúčení na 2 minúty: 4:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3600 divákov

Pod Zoborom sa v duhom extraligovom kole predstavili dva zdolané celky z prvých zápasov, domáca Nitra po dobrom výkone nebodovala u úradujúceho majstra zo Zvolena, hostia z Popradu dosiahli iba jeden strelený gól na vlastnom klzisku a prehrali 1:3 s Košicami.

V Nitre však východniari začali dobre, pretože po góloch Gapu v 17. minúte a Mlynaroviča o minútu neskôr vyhrávali po prvej tretine 2:0. Do druhej časti stretnutia nastúpila iná Nitra a dvomi gólmi zmazala náskok hostí. V 30. minúte sa strelecky presadil kanonier Tománek a o štyri minúty vyrovnal Lukáš Novák.

V tretej tretine videli diváci vyrovnaný hokej a bolo jasné, že kto dá gól vyhrá. Dosiahla ho Nitra, po chybe v obrane hostí presne namieril Piačka a v poslednej minúte stanovil výsledok do prázdnej bránky Kováčik na 4:2.

Dukla Trenčín - ŠHK 37 Piešťany 6:2 (4:2, 1:0, 1:0)

Góly: 16., 21. Novajovský, 4. Petrovický, 8. Čerešňák, 15. T. Klíma, 56. Pozník - 11. Lušňák, 20. Holovič. Rozhodovali: Lauff - Holienka, Valach, vylúčení: 6:4, navyše: Valábik (Piešťany) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1534 divákov

Trenčín vybehol na súpera už od prvej sekundy stretnutia a v 8. minúte mal vypracovaný dvojgólový náskok, pričom hostia si vzali oddychový čas. Úvodný gól hokejistov Dukly strelil v 4. minúte Róbert Petrovický, o štyri minúty neskôr pridal druhý presný zásah tvrdou strelou Čerešňák. Ani zníženie zo strany Piešťan v 11. minúte zásluhou Lušňáka domácich nepribzrdilo a v závere úvodnej tretiny vsietili ďalšie dva góly v rozpätí 43 sekúnd. Do streleckej listiny sa zapísal Tomáš Klíma a obranca Novajovský, ktorý vyhnal z bránky Tomeka a na jeho miesto prišiel Ondrejka. Zaskočení hostia síce tesne pred prvou sirénou ešte raz znížili Holovičom, ale piaty presný zásah hneď na začiatku druhej tretiny vrátil Trenčanom na hokejky potrebný pokoj. Druhý gól v stretnutí si na svoje konto pripísal po nahodenom puku od modrej Novajovský.

Domáci v zaujímavom dueli hranom s patričným nasadením mali viac z hry a Piešťany sa do šancí nedostávali príliš často. Kvalitný hokej pokračoval aj v tretej časti hry a až do konca stretnutia. Dukla si držala protivníka na dištanc, navyše v 50. minúte hosťujúci Bartánus nepremenil trestné strieľanie. V dobrom svetle sa tak predviedol aj domáci brankár Nagy. Potom Trenčín ešte prikrášlil svoje zaslúžené víťazstvo v 56. minúte po spolupráci bratov Kalusovcov so zakončením Pozníka a v považskom derby získal cenný skalp kvalitného súpera.

LM: Weissov gól po sóle Olympiakosu nestačil, Plzeň prehrala so City 0:3
Slovenskí volejbalisti prehrali s Ruskom 0:3 v príprave na ME