12. augusta 2008

Majstrovstvá sveta v minigolfe

V dňoch 6. až 9.8.2008 sa na filcovom a miniaturgolfovom ihrisku v Budapešti uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov v minigolfe za účasti bezmála 120 juniorov a junioriek z 15 štátov sveta.

Víťazom a majstrom sveta družstiev pre rok 2008 sa stalo chlapčenské družstvo Nemecka (1350 úderov), pred druhým Švédskom (1376 úderov) a tretím Českom(1412 úderov). Nepopulárne štvrté miesto pripadlo juniorom Rakúska (1449 úderov), ktorí si to však vynahradili vo vyraďovacom KO systéme, keď v súťaži chlapcov zvíťazil Simon Schatz (Rakúsko), ktorý bol po základnej časti na ôsmom mieste.
Vo finále porazil Švéda Filipha Svenssona, druhého po základnej časti, 5:4. Bronz získal Max Krämer z Nemecka. Prvý po základnej časti, Nemec Sascha Spreier stroskotal už v osemfinále na Dánovi Casperovi Fredriksenovi.
Zo Slovenska sa majstrovstiev zúčastnili nominovaní reprezentanti Oliver Kažimír ( GK Bankov Košice) – 251 úderov ( celkovo 41. miesto), Daniel Kraviansky
( GK Bankov Košice) – 252 úderov (celkovo 42. miesto), Michal Mjartan (1.MTGC Prievidza) – 256 úderov (celkovo 47. miesto), Radovan Struhár ( 1. MTGC Prievidza) – 257 úderov (celkovo 49. miesto), Lukáš Barylík ( GK Bankov Košice) skončil celkovo na 56. mieste s počtom úderov 268 a Ľubomír Zontág ( GK Bratislava) s počtom úderov 270 obsadil celkové 59. miesto. Družstvo Slovenska skončilo celkovo na deviatom mieste.
          Víťazkami a majsterkami sveta družstiev pre rok 2008 sa stali české dievčatá, avšak nie tak jednoducho ako Nemci v súťaži chlapcov. O prvom mieste sa totiž rozhodlo až v rozstrele na druhej dráhe (loping), kde Češky(720 úderov) dali dve esá a zdolali Nemky (takisto 720 úderov). Bronz sa ušiel Švédkam(742 úderov), ktoré ho "uchmatli" Švajčiarkam o sedem úderov(749 úderov).
V KO súťaži dievčat sa zo zlata radovala 9. po základnej časti, Rakúšanka Karin Heschl, ktorá porazila 14. Jennifer Helm, takisto z Rakúska, 4:3. Bronz sa ušiel Češke Simone Handlovej, ktorá zdolala Švajčiarku Sabrinu Burki.
Slovensko malo zastúpenie len v podaní Sáry Vestenickej (1.MTGC Prievidza), ktorá celkovo skončila na nepostupovom 22. mieste (281 úderov).
          V roku 2009 sa uskutočnia majstrovstvá Európy v Nemeckom Waldshute, majstrovstvá sveta sa uskutočnia až o dva roky, v roku 2010 v ruskej metropole - Moskve. Oficiálnym kandidátom na usporiadanie ME v roku 2011 je prievidzský oddiel 1. MTGC (miniatour golf club).