Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. septembra 2010

Malé pivovary sa obávajú vyššej spotrebnej daneNavrhované zvýšenie spotrebnej dane môže pre malé nezávislé pivovary znamenať likvidáciu. Ako uviedol predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska ...Zdieľať
pivo Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Navrhované zvýšenie spotrebnej dane môže pre malé nezávislé pivovary znamenať likvidáciu. Ako uviedol predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo, už teraz sú dnes na Slovensku niečo ako ohrozený druh. Asociácia preto vyzýva ministerstvo financií, aby pre malé pivovary spotrebnú daň nezvyšovalo.

Ak by zvyšovanie spotrebnej dane malé pivovary obišlo, podľa Vanča by im tak vláda preukázala významnú podporu a vytvorila priestor pre vznik nových podnikov. Zároveň by podporila rozvoj rastu počtu pracovných miest, rozširovanie slovenského pivného priemyslu a rozmanitosť produktov pre spotrebiteľa. Ako Vančo upozornil, dopad na štátny rozpočet by bol takmer neutrálny.

Podľa Vanča, viac ako 90 % slovenského trhu s pivom ovládajú dva nadnárodné pivné giganty. Na rozdiel od susedných krajín, kde zažívajú malé pivovary zlaté časy, na Slovensku postupne vymierajú. Od posledného radikálneho zvýšenia spotrebnej dane na pivo v roku 2003 zaniklo sedem slovenských pivovarov, zostali už len tri malé nezávislé pivovary s ročnou produkciou do 200 tis. hektolitrov a 12 minipivovarov s ročnou produkciou okolo 500 hektolitrov. Ich ročná produkcia je 8 % zo slovenského trhu s pivom.

Vláda navrhuje zvýšiť spotrebnú daň z piva z 1,65 eur na 2,45 eur za hektoliter a stupeň plato. Z hektolitra desaťstupňového piva by tak pivovary mali platiť daň 24,50 eur a z dvanásťstupňového piva 29,40 eur za hektoliter. Pre malé pivovary by spotrebná daň mala stúpnuť zo súčasných z 1,22 eur na 1,82 eur za hektoliter a stupeň plato. Z desaťstupňového piva by tak malé pivovary mali platiť 18,20 eur a z dvanásťstupňového 21,84 eur za hektoliter.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ADDS varuje pred faktickým zánikom 3. piliera
<< predchádzajúci článok
V Lisabone najlepší mladí vedci do 20 rokov