Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. októbra 2017

Maliar, grafik a ilustrátor M. Kellenberger oslavuje 60 rokovNa archívnej snímke Mária Šajdíková, riaditeľka Bibiany s Martinom Kellenbergerom, ktorý preberá ocenenie za ilustrovanie knihy jari 1997 Lov slov od Jozefa Pavloviča, 25. júna 1998, BratislavaZdieľať
Na archívnej snímke Mária Šajdíková, riaditeľka Bibiany s Martinom Kellenbergerom, ktorý preberá ocenenie za ilustrovanie knihy jari 1997 Lov slov od Jozefa Pavloviča, 25. júna 1998, Bratislava Foto: TASR - Vladimír Benko
Bratislava 11. októbra (TASR) – Bratislavčan Martin Kellenberger, maliar, grafik a ilustrátor, sa narodil 11. októbra 1957. V stredu bude mať 60 rokov.


Martin Kellenberger pochádza z výtvarníckej rodiny maliara a grafika Ľubomíra Kellenbergera. Vyštudoval výtvarný odbor na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1981-1992 pracoval ako výtvarný redaktor vo vydavateľstvách Tatran a Mladé letá. Pôsobil na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, knižnej ilustrácii a animovanému filmu. Je však aj ctiteľom a znalcom hudby, literatúry a dejín. Jeho dielo reflektuje európske i svetové dejiny a kultúrnu históriu ľudstva. Preto sa v ňom často objavujú  biblické motívy, či osobnosti stredoveku, novoveku i moderny, ako boli Johann Gutenberg, Jan Amos Komenský, Vincent van Gogh a ďalší.

Vystavuje na Slovensku i v zahraničí. Od roku 1986 mal autorské výstavy v Spojených štátoch amerických (USA), Maďarsku, Českej republike, Rakúsku a Francúzsku.

Umelec získal viacero ocenení, medzi nimi v roku 2001 Cenu Ľudovíta Fullu. Na najvýznamnejšie svetové ocenenie pre tvorcov detských kníh - Cenu Hansa Christiana Andersena ho nominovali v roku 2006. Viacero cien získal v súťažiach Najkrajšie knihy Československa a Najkrajšie knihy Slovenska.

Ilustroval množstvo publikácií rôznych žánrov pre malých i dospelých čitateľov. Jeho srdcovou záležitosťou je kreslenie pre deti a iba pre nich ilustroval niekoľko desiatok kníh. Jeho obrázky podnecujú predstavivosť malých čitateľov a dávajú knihám ďalší rozmer, pretože farebné kúzla rozprávok im ponúka spolu s veľkou dávkou humoru.

Martin Kellenberger žije a tvorí v Bratislave a Modre.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Múzeum TANAP-u bude dva týždne zatvorené, pribudne tu medvedí brloh
<< predchádzajúci článok
Jubilant Peter Rúfus sa lepšie ako pred kamerami cíti za mikrofónom

Maliar, grafik a ilustrátor M. Kellenberger oslavuje 60 rokov - diskusné fórum čitateľov