15. januára 2013

Martina Kližana na Australian Open vyradil kvalifikant

Slovenský tenista Martin Kližan je aj po treťom turnajovom vystúpení bez víťazstva vo dvojhre v sezóne 2013. V utorok prehral v 1. kole singlovej súťaže mužov na úvodnom grandslamovom ...

martin klizan MELBOURNE 15. januára (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Martin Kližan je aj po treťom turnajovom vystúpení bez víťazstva vo dvojhre v sezóne 2013.

V utorok prehral v 1. kole singlovej súťaže mužov na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne (14. - 27. januára, celková dotácia 30 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) s nemeckým kvalifikantom Danielom Brandsom, 120. vo svetovom rebríčku ATP, za 109 minút 3:6, 6:3, 3:6, 4:6.

Na esá zaostal 13:14.

Víťaz vlaňajšieho turnaja ATP v Petrohrade Kližan na nulu stratil servis v druhom geme a čoskoro mal manko 0:3. Odvtedy sa nedostal ani len k šanci na rebrejk. Brands sa v deviatej hre odpodával bez odovzdania fiftínu. Druhý set mal prakticky totožný scenár.

Tentoraz však unikol na 3:0 Slovák a zvyšok tohto dejstva presvedčivo zvládol: aj on v deviatom geme uspel na nulu. Predtým v siedmej hre zaujal hladkým obratom z 0:30. Kližan vo štvrtom geme tretieho dejstva na servise vyrovnal z 15:40 na zhodu, neodolal však tretiemu brejkbalu - 3:6, 6:3, 1:3.

V rozhodujúcich chvíľach nepremenil dva brejkbaly

Nemec sa potom neochvejne posunul k psychologicky dôležitému vedeniu 2:1 na sety. Navyše, vo štvrtej časti predviedol brejk z manka 0:30 na príjme v tretej hre.

Kližanov osud v singli na tomto podujatí sa definitívne začal napĺňať po nepremenení dvoch brejkbalov za sebou pri skóre 2:3.

Brands zvýšil na 4:2, výstrahu si zobral k srdcu a v zostávajúcich dvoch gemoch pri svojom servise pustil dovedna iba jeden fiftín.

Laureát titulu Nováčik roka 2012 na hlavnom profesionálnom okruhu Kližan, momentálne 30. v renkingu a v Melbourne Parku nasadený ako dvadsiaty siedmy, predtým nestačil v Brisbane na Uzbeka Denisa Istomina a v Aucklande na Belgičana Xaviera Malissa.

Zverenec Karola Kučeru sa nedokázal revanšovať 25-ročnému Brandsovi za prehru dvakrát 4:6, ktorú inkasoval v sezóne 2009 vo Freudenstadte. V roku 2007 mal v Trnave - takisto na antuke - navrch 6:2, 7:6 (2).

Kližan sa môže revanšovať vo štvorhre

Dvadsaťtriročný Bratislavčan Kližan hral medzi seniormi na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie len druhý raz. V roku 2010 sa lúčil už v 1. kole kvalifikácie. K 28. januáru mu v počítačovom poradí ubudne 20 bodov za vlaňajší challenger v Heilbronne.

Tenista roka 2011 aj 2012 v SR Kližan stále má na Majors osobný rekord v podobe osemfinálového 4. kola vlaňajších newyorských US Open. Vtedy si o dva zápasy si zlepšil maximum po dosiahnutí 2. kôl na Roland Garros aj Wimbledone 2012.

Kližan sa pri rieke Yarra ešte predstaví vo štvorhre po boku Rumuna Victora Hanesca. V 1. kole budú ich súpermi Američan Brian Baker a Juhoafričan Raven Klaasen. Posledným slovenským zástupcom vo dvojhre mužov je Lukáš Lacko, v stredu približne po 6.30 h SEČ nastúpi v 2. kole proti Srbovi Jankovi Tipsarevičovi.

Dvojhra mužov - 1. kolo:

Daniel Brands (Nem.) - Martin Kližan (SR-27) 6:3, 3:6, 6:3, 6:4 za 109 minút (26, 26, 26, 31)