Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. marca 2021

Matematici predpovedajú menej nakazených, hospitalizovaných aj mŕtvych na COVID-19: Dobré správy, je to za namiProjekt Dáta bez pátosu, ktorý od začiatku pandémia analyzuje najmä matematické dáta a pripravuje predpovede pre ďalšie obdobie, v piatok na sociálnej sieti zverejnili „dobré, fakt dobré správy“.Zdieľať
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov všetkých škôl pôsobiacich v Trnavskom kraji na prevenciu ochorenia COVID-19 v novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave.

Zdá sa, že nahoršie už majú Slováci za sebou.

Analýzu rozdelili na niekoľko ukazovateľov, ktoré pravidelne sledujú nielen matematici, ale aj odborníci Ministerstva zdravotníctva SR. Týkajú sa počtu infikovaných z PCR testov, počtu hospitalizovaných pacientov, mobility obyvateľstva a úmrtí „na a s“ ochorením COVID-19.

Počty infikovaných

Podľa údajov už krivka nových nakazených potvrdených spoľahlivejším PCR testom klesá. „Sme na úrovni spred troch týždňov, na opačnej strane vlny,“  uvádzajú analytici. Vrchol krivky za posledných 55 dní sme podľa ich výpočtov dosiahli 3. marca, kedy PCR testy odhalili 2 341 nakazených.

Sedemdňový priemer je k piatku 2 041, pričom sme poklesli o 300 infikovaných, čo znamená o 13 percent. Podľa expertov z projektu Dáta bez pátosu by sme mali klesať aj naďalej.

Počty hospitalizovaných

K piatku 12. marca je počet hospitalizovaných 3 600, pričom opäť, maximum sme dosiahli ešte 1. marca. Vtedy v slovenských nemocniciach ležalo 3 850 pacientov s potvrdenou prítomnosťou vírusu SARS-CoV-2.

Nachádzame sa vo fáze desaťdňového poklesu, pričom sme „nižšie o takmer 250 alebo mínus šesť percent,“ uvádzajú matematici. A pri tomto ukazovateli predpovedajú ďalší postupný pokles.

Mobilita obyvateľstva

Začiatkom marca poklesla celková mobilita, a to ako autom, tak aj inou formou dopravy či peši. To podľa analytikov znamená, že sa ľudia správajú zodpovednejšie a dodržiavajú izoláciu, čím zamedzujú šíreniu koronavírusu.

Dôkazom je práve počet infikovaných, ktorí v konečnom dôsledku predikuje aj menej pacientov vo vyčerpaných nemocniciach. Logicky to tiež znamená, že by mali klesať aj počty mŕtvych. Tu však už matematici ďalší pokles „hodnôt“ nepredpovedajú.

Úmrtia

Najčiernejšou štatistikou sú určite úmrtia. „Zaknihovali sme dnes 10 000 úmrtí na a s COVIDom,“ uvádzajú autori projektu a dodávajú, že je to „šialene vysoko“. V prepočte na jeden milión obyvateľov to vychádza na 1 825 ľudí, ktorých zabil koronavírus.

Práve kvôli tomuto číslu sa nachádzame v „TOP päťke v Európe a dostaneme sa do TOP trojky,“ predikujú Dáta bez pátosu. Avšak nezabúdajú veľkými písmenami dodať, že „je to za nami“.

Zhodnotenie

Prijaté epidemiologické opatrenia dokázali, že už druhý týždeň klesá krivka sedemdňového priemeru nových prípadov. Najvyššie číslo bolo 125, v piatok sa však nachádzame už na priemernej hodnote 109 nových infikovaných. Dáta bez pátosu predikujú ďalší pokles.

„Je to výsledok rezignácie na boj s pandémiou od októbra, nesprávnych rozhodnutí (uvoľňovania namiesto sprísnenia), neskorého prijatia aj toho mála opatrení, čo sme prijali a celo a plošného prístupu namiesto boja v ohniskách,“ uvádzajú dôvody smutnej bilancie.

Dopĺňajú tiež, že je to aj výsledok prístupu „všetko alebo nič, 1 alebo 0, všade alebo nikde, teraz alebo nikdy, len plošne alebo nie regionálne, výnimiek namiesto zákazu a hlasovaním všetci alebo nikto“.

Zodpovednosť

Tvrdé slová adresujú regionálnym hygienikovm, ktorí pracujú pod hlavným hygienikom, a ten zase pod ministrom zdravotníctva. Bola to podľa nich tiež zodpovednosť premiéra a vlády ako kolektívneho rozhodovacieho orgánu.

„Tak čítame štruktúru rozhodovacieho a zodpovednostného stromu v našej legislatíve a je jedno aké mená sú na uvedených pozíciách, tak to proste je,“ dodávajú na záver príspevku, ktorý je svojim obsahom síce pozitívny, no napriek všetkému veľmi smutným výsledkom pandémie.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku sa zvýšil počet nových prípadov nákazy o 2 363, zomrelo 94 ľudí (13. 3. 2021)
 Cyprus pribrzdil uvoľňovanie opatrení, majitelia barov a reštaurácií si však vydobyli otvorenie terás (12. 3. 2021)
 Švédska princezná Viktória a jej manžel boli pozitívne testovaní na COVID-19 (12. 3. 2021)
 Starosta sa rozhodol liečiť ľudí Ivermektínom a hlási fantastické výsledky: „zdravých netestujeme, chorých vyliečime“ (12. 3. 2021)
 V januári zomrelo o 68 percent viac ľudí ako počas predošlých rokov (12. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 102 úmrtí, počet hospitalizovaných sa výrazne znížil a zaočkovali ďalších vyše 10-tisíc ľudí (12. 3. 2021)
 M. Krajčí podá svoju demisiu v piatok, nechce zámienky na pád vlády (12. 3. 2021)
 Výnimka z povinnosti nosiť respirátor sa rozšírila, hygienici vydali novú vyhlášku o nosení respirátorov. (11. 3. 2021)
 KRAJČÍ KONČÍ VO FUNKCII MINISTRA ZDRAVOTNÍCTVA (11. 3. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1978 prípadov nákazy, počet úmrtí sa zvýšil o 98 (11. 3. 2021)nasledujúci článok >>
V Taliansku sa situácia opäť zhoršuje, budú zatvorené školy, reštaurácie aj obchody
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: Na Slovensku sa zvýšil počet nových prípadov nákazy o 2 363, zomrelo 94 ľudí

Matematici predpovedajú menej nakazených, hospitalizovaných aj mŕtvych na COVID-19: Dobré správy, je to za nami - diskusné fórum čitateľov