02. júna 2010

Melzer zdolal Djokoviča, otočil z 0:2 na sety

Meno posledného semifinalistu dvojhry mužov na tenisovom Roland Garros v Paríži (celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) je značne prekvapujúce - Jürgen Melzer. ...

bez nazvu Jürgen Melzer

Foto: SITA/AP PARÍŽ 2. júna (WEBNOVINY) - Meno posledného semifinalistu dvojhry mužov na tenisovom Roland Garros v Paríži (celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) je značne prekvapujúce - Jürgen Melzer. Rakúsky ľavák, nasadený ako dvadsiaty druhý, dosiahol jednoznačne najväčší úspech kariéry, keď zdolal favorizovanú trojku žrebu Srba Novaka Djokoviča 3:6, 2:6, 6:2, 7:6 (3), 6:4. Stretnutie trvalo 4 hodiny a 15 minút a Melzer v ňom otáčal nepriaznivý stav z 0:2 na sety a v treťom dejstve navyše hneď v úvode čelil brejku. Víťaz napokon využil v koncovke piateho setu tretí mečbal. Prvú možnosť na ukončenie zápasu ešte trestuhodne zahodil pokazeným volejom pri sieti, z druhého sa Djokovič dostal skvelým kontraúderom z forhendu, ale pri treťom sa už Melzer mohol tešiť po príliš dlhom returne z rakety 23-ročného Srba. Predchádzajúcim grandslamovým maximom v podaní už 29-ročného rodáka z Viedne Melzera bolo 3. kolo na všetkých súčastiach "veľkej štvorky". Z tohto pohľadu je jeho parížska jazda doslova rozprávková.

Melzer sa stal iba druhým rakúskym semifinalistom v histórii parížskeho antukového superturnaja. Jeho jediným predchodcom bol v roku 1995 Thomas Muster, ktorý sa vtedy stal aj celkovým šampiónom. Melzer proti Djokovičovi vôbec prvýkrát v kariére otočil zápas z 0:2 na sety, svoju bilancia päťsetových súbojov si vylepšil na 9 víťazstiev - 10 prehier. Súperom Melzera v boji o postup do finále bude ďalší ľavák a najväčší favorit na zisk Pohára mušketierov - Španiel Rafael Nadal.

Djokovič na antukovom vrchole sezóny nenadviazal na dve semifinálové účasti zo sezón 2007 a 2008. V oboch predchádzajúcich prípadoch zostal v semifinále na rakete neskoršieho šampióna Nadala. Na spadnutie bol aj tretí ich vzájomný parížsky súboj, ale Melzer to napokon prekazil. Srbský zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu trestuhodne premrhal náskok 6:3, 6:2 a 2:0. Potom Melzer nečakane zdvihol hlavu, získal sedem gemov v rade a dostal sa naspäť do zápasu. Vo vyrovnanom štvrtom dejstve mohol najstarší spomedzi štvrťfinalistov zreálniť svoje zvýšené ambície už v ôsmom geme. Za stavu 4:3 sa dostal pri podaní súpera k stavu 40:0 a na rakete mal neskôr až osem brejkbalov, ale Djokovič všetky odvrátil. V tomto geme sa hralo o 24 loptičiek. O osude setu musel rozhodnúť napokon tajbrejk, v ktorom bol Rakúšan od začiatku agresívnejší a cieľavedomejší a hoci za stavu 6:0 premrhal tri setbaly, štvrtý už využil a posunul zápas do piateho dejstva. V ňom vzal favorizovanému súperovi podanie na 5:4 a sám už úspešne zvládol koncovku pri svojom servise. Po premenení mečbalu hlasno zareval "já", čiže áno, dokázal som to.

Dvojhra mužov - štvrťfinále:
Jürgen Melzer (22-Rak.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 3:6, 2:6, 6:2, 7:6 (3), 6:4 za 255 minút