Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. apríla 2012

Milan Lasica predstaví v Bratislave svoju novú knihuSlovenský herec, komik, spevák, spisovateľ, moderátor a glosátor Milan Lasica predstaví na besede v bratislavskom kníhkupectve Martinus.sk svoju najnovšiu knihu Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj. ...Zdieľať
milan lasica BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) - Slovenský herec, komik, spevák, spisovateľ, moderátor a glosátor Milan Lasica predstaví na besede v bratislavskom kníhkupectve Martinus.sk svoju najnovšiu knihu Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj.


O diele, ktoré sa na trh dostane 20. apríla, porozpráva vo štvrtok 26. apríla o 18:00. Aj keď ide o jednu publikáciu, ako už z názvu vyplýva, rozdelená je na dve časti.

Dva roky sa v časopise .týždeň objavovali listy dôchodcu Mira, ktoré písal zo starobinca svojmu spolužiakovi Emilovi. Lasica sa v nich vzdal niekoľkoročného glosovania našej spoločnosti v podobe fejtónov na stránkach týždenníka, ktoré knižne vyšli pod názvami Bodka 1 a Bodka 2.

Listy Emilovi sa síce uvádzali tiež ako Bodka Milana Lasicu, no tentoraz sa autor rozhodol filtrovať svoje postrehy a názory cez osobitnú skupinu našej spoločnosti, konkrétne cez čerstvého osemdesiatnika Emila.

Cez Emilove spomienky na mladosť, dobové reálie, zamestnanie až po súčasnosť zhrnul 72-ročný Lasica v skratke so svojím typickým humorom celé polstoročie.

Druhá časť knižnej novinky obsahuje prepis hry uvádzanej v Štúdiu L + S Na fašírky mi nesiahaj. Spolu s hercom Milanom Kňažkom na javisku rozohráva niečo, čo podľa autora "...nie je ani komédia, ani tragédia, ani dráma ba ani muzikál.

Sú to štyri rozhovory dvoch starnúcich priateľov, ktorí spolu mudrujú na rôzne témy v presvedčení, že pred nimi nikto iný na nič také ešte neprišiel.

Predstavenie nadväzuje na najlepšie tradície rozhovorov dvojice Lasica a Satinský, ktorý je prítomný aj ako spoluautor jednej zo štyroch častí textu hry - Telefón z roku 1966.

Milan Lasica vyštudoval dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako dramaturg Československej televízie, bol členom Divadla na korze, divadla Večerní Brno i Novej scény v Bratislave. Od roku 1982 bol umeleckým šéfom Štúdia S, dnes známeho ako Štúdio L + S. S manželkou Magdou Vášáryovou má dcéry Hanu a Žofiu.

Fejtóny Milana Lasicu, ktoré od roku 2000 uverejňoval týždenník Domino Fórum a od roku 2004 časopis .týždeň, predstavujú špičku slovenskej fejtónovej publicistiky. Ich knižné verzie ocenili aj odborné literárne kruhy.

Za dielo Bodka (Fejtóny 2003 - 2006) z roku 2007 získal prestížnu Cenu Dominika Tatarku. Jej pokračovanie uviedol na trh v roku 2009 pod názvom Bodka 2 (Fejtóny 2007 - 2009).

Vlani vydal knižku O lidech a lidech (2011), v ktorej zhrnul fejtóny zaujímavé aj pre českých čitateľov. Lasica je tiež držiteľom ceny Európsky fejtón 2003.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sme tu pre vás už 20 rokov
<< predchádzajúci článok
Čo dnes? Všetky kultúrne a športové akcie v Prievidzi a okolí na jednom mieste nájdete na codnes.sk