Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. apríla 2013

Minister Kaliňák chce na reforme šetriť rýchlejšieMinister vnútra Robert Kaliňák plánuje na reforme štátnej správy ESO šetriť rýchlejšie, ako pôvodne plánoval. „Pre rok 2013 sme mali záväzok usporiť 50 miliónov eur, no museli ...Zdieľať
robert kalinak BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák plánuje na reforme štátnej správy ESO šetriť rýchlejšie, ako pôvodne plánoval.


„Pre rok 2013 sme mali záväzok usporiť 50 miliónov eur, no museli sme pristúpiť spolu s ministerstvom financií k zrýchleniu tohto šetrenia,“ povedal na tlačovej besede Kaliňák.

Tento plán preto zvýšili. „Je to už 97 miliónov eur v rámci úspor na hospodárnosti štátnej správy a 30 miliónov eur v súvislosti s úsporou na mzdových prostriedkoch,“ vyhlásil minister.

Zvýšenie záväzku ušetriť na reforme štátnej správy ESO sa týka aj budúceho roka. „Pre rok 2014 sme museli zvýšiť našu aktivitu až na 173 miliónov eur, čím sa vlastne dostávame do predstihu oproti pôvodnému plánu, ale situácia si tieto radikálne riešenia vyžaduje,“ skonštatoval Kaliňák.

Povedal tiež, že nie všetky úspory, ktoré sa týkajú reformy ESO, vždy súvisia s legislatívnymi zmenami. Podľa neho sú zmeny zákonov predpokladom na šetrenie. „Dáva nám to predpoklad, aby sme mohli šetriť centrálnou logistikou. Nie všetky úspory vyžadujú legislatívne zmeny, ale zákony vytvárajú na to priestor,“ dodal.

Rezort vnútra na reforme štátnej správy avizoval celkovú úsporu 700 miliónov eur. Minister Kaliňák dnes pripustil, že tento záväzok sa možno podarí prekročiť.

Rezort vnútra navrhuje zákonom o organizácii miestnej štátnej správy zrušiť od 1. októbra tohto roka 248 miestnych orgánov štátnej správy, z toho 40 subjektov s právnym postavením rozpočtovej organizácie. Zánik čaká podľa návrhu zákona všetky obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Tie sa majú integrovať do 72 okresných úradov, ktoré nahradia obvodné úrady.

V prvej fáze reformy sa k januáru tohto roka zrušili špecializované krajské úrady.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Irán sa vyhráža Izraelu, dokáže ho zničiť sám
<< predchádzajúci článok
Pavol Hrušovský oznámi, či chce kandidovať na prezidenta