Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. augusta 2006

Minister spravodlivosti chce obnoviť zrušené súdyObnovu činnosti 12 zrušených okresných súdov považuje minister spravodlivosti SR Štefan Harabin za prioritu. Ich zrušenie bolo podľa jeho názoru "v rozpore so smernicami Európskej únie, lebo tie ...Zdieľať

RUŽOMBEROK 28. augusta (WEBNOVINY) - Obnovu činnosti 12 zrušených okresných súdov považuje minister spravodlivosti SR Štefan Harabin za prioritu. Ich zrušenie bolo podľa jeho názoru "v rozpore so smernicami Európskej únie, lebo tie garantujú právo občanov na bezproblémový prístup k súdov". "Tieto aktivity považujem za vyslovene škodlivé justícii a škodlivé pre právo občana na súdne konanie," dodal Harabin. Dnes počas svojho pracovného výjazdu navštívil Okresné súdy v Ružomberku a Čadci, aby sa zoznámil s ich fungovaním a problémami.

Ktoré súdy budú znovuobnovené, Harabin nekonkretizoval, povedal však, že podľa jeho názoru to budú asi 2/3 zo zrušených súdov. "Po analýze, ktorá prebieha na Ministerstve spravodlivosti SR určíme, ktoré súdy obnovíme," povedal.

Činnosť ružomberského okresného súdu Harabin považuje za "ukážkovú". "Myslím, že fungovanie súdu v Ružomberku je príkladom nielen v slovenskom, ale aj v európskom kontexte," dodal. Okresný súd v Ružomberku má v súčasnosti šesť sudcov, čo je podľa Harabina málo. "Budem presadzovať, aby sa počet sudcov zvýšil, nielen v Ružomberku, ale aj na Slovensku," spresnil. Zvýšenie počtu sudcov by podľa Harabina pomohlo vyriešiť problémy s prieťahmi v súdnom konaní.

V rokoch 2001 až 2005 narástol počet vecí civilnej agendy z 300 000 na 372 000, v prípade trestných vecí z 10 000 na 19 600. Bez zvýšenia počtu sudcov sa podľa Harabina problémy na súdoch nebudú dať zvládnuť.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vyzýva k opatrnosti pri zmluvách o výstavbe veterných parkov
<< predchádzajúci článok
V Pekingu začali s náborom dobrovoľníkov