Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. januára 2022

Ministerky životného prostredia Poľska a Česka sa stretli ohľadom spornej bane Turów, dohoda je možno blízkoMinisterky životného prostredia Poľska a Česka sa v utorok stretli vo Varšave na ďalších rokovaniach o riešení sporu o poľskú baňu Turów. Česká ministerka Anna Hubáčková a jej poľská ...Zdieľať
poland_coal_mine_35942 eda75d55c8074058aa8e046d1c97b733 676x451 18.1.2022 (Webnoviny.sk) - Ministerky životného prostredia Poľska a Česka sa v utorok stretli vo Varšave na ďalších rokovaniach o riešení sporu o poľskú baňu Turów.


Česká ministerka Anna Hubáčková a jej poľská rezortná kolegyňa Anna Moskwa naznačili, že dosiahnutie dohody je blízko.

Českým obciam berie baňa vodu


„Dúfame, že toto stretnutie prinesie prelom a dohoda bude možná,“ uviedol námestník poľskej ministerky pre klímu a životné prostredie Ireneusz Zyska na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Lingnitová baňa Turów sa nachádza neďaleko hraníc Poľska s Českom. České úrady tvrdia, že negatívne vplýva na životné prostredie a obciam v pohraničí berie vodu.

Mesiace trvajúce rokovania medzi Prahou a Varšavou zatiaľ nepriniesli riešenie sporu.

Česká vláda sa v súvislosti s baňou Turów obrátila aj na Súdny dvor Európskej únie.

Poľsko odmieta zaplatiť pokutu


Ten v septembri udelil Poľsku denné penále vo výške 500-tisíc eur, pretože nedodržalo májové nariadenie súdu, aby zastavilo ťažbu v bani.

Poľsko odmieta pokutu zaplatiť a tvrdí, že baňa poskytuje palivo neďalekej elektrárni, ktorá vyrába zhruba sedem percent poľskej energie.

Varšava dúfa, že dohoda s Prahou ukončí prípad na súde aj spomenutú pokutu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ministerky životného prostredia Poľska a Česka sa stretli ohľadom spornej bane Turów, dohoda je možno blízko © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čistá zadlženosť ekonomiky Slovenska sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila o 1,42 miliárd eur
<< predchádzajúci článok
Rusko posiela svojich vojakov z východu na cvičenie do Bieloruska, rastú obavy z invázie na Ukrajinu