Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. septembra 2006

Ministri Jureňa a Izák sa dohodli, že sa dohodnúVYSOKÉ TATRY 14. septembra (WEBNOVINY) – Podkôrny hmyz v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, ktoré sú v piatom stupni ochrany, je podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka rozmnožený nad únosnú mieru. ...Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 14. septembra (WEBNOVINY) – Podkôrny hmyz v Tichej a Kôprovej doline vo Vysokých Tatrách, ktoré sú v piatom stupni ochrany, je podľa ministra životného prostredia Jaroslava Izáka rozmnožený nad únosnú mieru. „Treba túto situáciu riešiť,“ uviedol minister po dnešnej návštevy oboch dolín. Spodné partie oboch dolín, kde dochádza k premnoženiu podkôrneho hmyzu, „tam je asi vhodné, aby sa ešte urobila ťažba, aby sa odstránilo drevo, kde by bol samovývoj veľmi dlhý a nebol by asi na prínos tejto doline i celým Tatrám,“ povedal Izák. Naopak, bez zásahu by mali ostať horné partie dolín, kde by hrozila erózia. Podľa ministra Izáka, treba hľadať riešenia súčasného stavu a vyzerá to tak, že s ministrom pôdohospodárstva Miroslavom Jureňom, s ktorým si prezrel Tichú a Kôprovu dolinu, sa dohodne.

Na večerných rokovaniach budú obaja ministri diskutovať aj o zonácii Tatranského národného parku (TANAP). Podľa Izáka treba hľadať také prístupy, ktoré by neboli v neprospech Tatier a ich rozvoja. S ministerstvom pôdohospodárstva chce Izák hľadať také prístupy k zonácii, ktoré by znamenali nielen to, že Tatry budú zelené, ale aj to, aby boli Tatry viac navštevované, lepšie vybudované s kvalitnejšou infraštruktúrou a službami pre cestovný ruch. „V tomto duchu budeme hľadať spoločné kroky,“ doplnil Izák.

Podľa ministra pôdohospodárstva Jureňu je základnou otázkou definícia celospoločenského záujmu. Šéf agrorezortu opäť potvrdil, že integrácia Štátnych lesov a Správy TANAP-u nie je otázkou dňa. „Je to o ľuďoch. Verím, že normálni ľudia so zdravým rozumom sa vedia dohodnúť,“ uviedol M. Jureňa. Zonácia je dôležitá aj podľa Jureňu, presný termín jej schválenia však nie je v súčasnosti možné určiť.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
S Irwinom sa verejnosť rozlúči na budúci týždeň
<< predchádzajúci článok
SMK sa už nebude vyjadrovať k prípadu Hedvigy Malinovej

Ministri Jureňa a Izák sa dohodli, že sa dohodnú - diskusné fórum čitateľov