18. novembra 2007

Moravcová v nedeľu v Berlíne piata, Križko siedmy

V nedeľňajších finále počas záverečného druhého dňa pretekov predposledného 6. kola Svetového pohára 2007 plavcov v Berlíne skončila Martina Moravcová súčasne piata na 100 m polohové preteky ...

BERLÍN 18. novembra (WEBNOVINY) - V nedeľňajších finále počas záverečného druhého dňa pretekov predposledného 6. kola Svetového pohára 2007 plavcov v Berlíne skončila Martina Moravcová súčasne piata na 100 m polohové preteky časom 1:01,93 a Ľuboš Križko bol siedmy na 50 m znak výkonom 24,55.

Tridsaťjedenročná piešťanská rodáčka Moravcová rovnako ako v sobotu najmä pre krátku prestávku medzi rozplavbami a finále absolvovala len jednu disciplínu. Po treťom mieste na 100 m motýlik (jej najkvalitnejší čas v sezóne - 58,13) predviedla v kvalifikácii najkratšej polohovky celkovo štvrtý čas 1:02,49. Napriek podvečernému zlepšeniu sa o 56 stotín klesla vo výsledkovej listine o jednu priečku. Dvojnásobná celková víťazka tohto prestížneho seriálu skončila v stredu vo švédskej metropole v tejto disciplíne druhá za 1:01,46 rovnako ako na 2. kole SP v Singapure, kde jej na striebro stačilo 1:02,06. Na ouvertúre v juhoafrickom Durbane bola tretia časom 1:02,86. Minulý týždeň v Moskve polohovku do svojho programu nezaradila a na 3. kole v Sydney vôbec neštartovala.
Dvadsaťosemročný trenčiansky odchovanec Križko, v sobotu na 100 m znak jedenásty (53,59), sa z dopoludňajších rozplavieb v šprinte kvalifikoval ako posledný ôsmy za 24,63, napokon však pri absencii domáceho Helgeho Meeuwa bol papierovou sedmičkou finálovej zostavy a dohmatol na korešpondujúcej pozícii. Zverenec Jiřího Waltera o 21 stotín zaostal za výkonom 24,34, ktorý mu v stredu v Štokholme na 5. kole SP vyniesol bronz. Člen banskobystrickej Dukly teraz aspoň bol interne tretí z Európanov, čím opäť vyslal sľubný signál pred blížiacimi sa ME v krátkom bazéne v Debrecíne (13. - 16. decembra). Ako je známe, dvojnásobný zlatý medailista z októbrových Svetových armádnych hier v indickom Hajdarábade bude na kontinentálnom šampionáte obhajovať v znakárskom šprinte tretie miesto z Helsínk (24,19, v rozplavbách stále platný národný rekord 24,17). V Berlíne sa výkonom 23,33 blysol Američan Randall Bal. Priebežný celkový líder seriálu o 6 stotín vylepšil doterajší spoločný rekord okruhu 23,39 v podaní Austrálčana Matta Welsha (28. novembra 2003 v Melbourne) a Američana Petra Marshalla (4. februára 2006 v New Yorku). Od takmer tri roky starého svetového rekordu Nemca Thomasa Ruppratha, ktorý tu skončil druhý za 23,47, Bala delilo len 6 stotín. V elimináciách najrýchlejší Juhoafričan Gerhard Zandberg (23,89) sa musel uspokojiť s treťou priečkou, hoci sa zlepšil na 23,67.
V kvalifikácii najkratšej polohovky v nedeľu okrem Moravcovej štartovali aj Katarína Listopadová a Katarína Milly a skončili na 18. priečke (1:05,02) a poslednom 22. mieste (1:08,45). Členka oddielu J&T Bratislava Listopadová predtým bola 23. na 100 m voľný spôsob (57,84) a na úplný záver eliminačných bojov 15. v motýľkarskom šprinte (28,34), v ktorom Milly opäť nepredstihla žiadnu súperku - výkonom 29,20 skončila na 19. priečke. Listopadová i Milly sa v zhode s prvým dňom berlínskych pretekov nedokázali reálne priblížiť aspoň k B-limitom na ME v krátkom bazéne v Debrecíne (13. - 16. decembra). Prvá spomenutá zaostala o 65 stotín (50 m motýlik), 71 stotín (100 m polohové preteky) a 1,95 sekundy (100 m voľný spôsob). Naopak, Moravcová i Križko opakovane suverénne predviedli výkony pod hranicou A-limitov na blížiaci sa kontinentálny šampionát.
Finálové 7. kolo Svetového pohára FINA/ARENA 2007 plavcov sa uskutoční budúci víkend 24. - 25. novembra v brazílskom Belo Horizonte bez slovenskej účasti.

Výsledky - nedeľa - finále - Slováci:
MUŽI:
50 m znak: 1. Randall Bal (UA) 23,33 - nový rekord SP, 2. Thomas Rupprath (Nem.) 23,47, 3. Gerhard Zandberg (JAR) 23,67,... 7. Ľuboš Križko (SR) 24,55

ŽENY:
100 m polohové preteky: 1. Laure Manadouová (Fr.) 1:01,12, 2. Sonja Schöberová (Nem.) 1:01,33, 3. Oľga Ključnikovová (Rus.) 1:01,45,... 5. Martina Moravcová (SR) a Daria Beljakinová (Rus.) - obe 1:01,93

Výsledky - nedeľa - rozplavby - Slováci:
MUŽI:
50 m znak (21 štartujúcich): 8. Ľuboš Križko 24,63 - postúpil do finále

ŽENY:
50 m motýlik (19): 15. Katarína Listopadová 28,34, 19. Katarína Milly 29,20

100 m polohové preteky (22): 4. Martina Moravcová 1:02,49 - postúpila do finále,... 18. Katarína Listopadová 1:05,02, 22. Katarína Milly 1:08,45

100 m voľný spôsob (30): 23. Katarína Listopadová 57,84