24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

06. mája 2011

MS 2011: Slováci sa po vyrovnaní zbytočne stiahli

Slovenskí hokejisti nemajú svoj štvrťfinálový osud už len vo svojich rukách

Slováci sa na prestížny duel s Českom na majstrovstvách sveta veľmi chystali, napokon však z ľadu odchádzali so sklonenými hlavami a po prehre 2:3 sú ich štvrťfinálové šance len v teoretickej rovine. Slovenskému tímu sa proti bývalému federálnemu partnerovi už dlhodobo nedarí. Na svetových šampionátoch z dvanástich duelov prehral deviatykrát, vyhral iba dvakrát. Ak sa do tohto započítajú aj olympijské turnaje, potom Čechom pribudnú ešte tri víťazstvá.

Slovenský tím prehral tretíkrát na šampionáte o jeden gól. Tesné neúspechy prišli aj s Ruskom a Nemeckom. Česi zvládli duel na jednotku, v prvej tretine sa v presilovke ujali vedenia. V druhej tretine síce Ladislav Nagy vyrovnal, ale český výber bol na ľade pánom a vytváral si veľký tlak. Slovenská obrana chvíľami nevedela, kam skočiť. Česi sa presadili v tretej časti hry dvakrát a domácim už nepomohlo ani zníženie gólom Tomáša Surového. „Určite nás tretia prehra o gól za sebou neteší. V prvej tretine sme hrali dobre, vykrývali sme stredné pásmo. V druhej sme však v defenzíve veľmi lietali, Česi mali veľa striel na našu bránku. Tam sa to začalo otáčať,“ hovoril po zápase Miroslav Šatan.

Slovenský tím po vyrovnaní namiesto aktívneho korčuľovania sa stiahol pred Jaroslava Haláka. Obrana bola preťažená. Aj keď sa českí hráči v druhej časti hry pri tlaku nedokázali presadiť, trpezlivou hrou sa dočkali úspechu. Slovenským hokejistom ostali napokon oči pre plač. Zverencom Glena Hanlona nevyšli v zápase ani presilové hry, fauly Čechov nedokázali potrestať.

„Hrali sme príliš pasívne, súper spočiatku čakal na naše chyby. Po vyrovnávajúcom góle sme nechceli hru otvoriť, ale stiahli sme sa asi až príliš. Presilovky nás vybíjajú,“ povedal Michal Handzuš.

Slováci už postup do štvrťfinále nemajú len vo svojich rukách. V sobotu musia zdolať v riadnom hracom čase Fínov a v pondelok Dánov a navyše čakať, že Rusko neprehrá s Fínskom. Pre organizátora šampionátu by neúčasť v najlepšej osmičke bola veľkou ranou. „Veľmi nás mrzí, že už situáciu nemáme vo svojich rukách. Je to veľká škoda, no musíme ostať pozitívne naladení. Rozhodli dva zlepené góly. Snažíme sa, robíme všetko, čo môžeme, ale jednoducho nám to tam nepadá,“ doplnil obranca Milan Jurčina.

Útočník Marián Gáborík má na najbližší zápas s Fínskom jednoduchý recept. Slováci musia podľa jeho slov hrať oveľa jednoduchšie. „Musíme viac strieľať a využívať svoje šance,“ uviedol Gáborík.

Slovenský tím nastúpi proti Fínsku necelých 22 hodín po skončení zápasu s Českom. Kondične by to pre hráčov nemal byť problém. „Z NHL sme všetci zvyknutí na nahustený program,“ doplnil Milan Jurčina.