Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. januára 2008

Muži kričali na Clintonovú, aby im vyžehlila košeleZastávku Hillary Clintonovej počas kampane v americkom štáte New Hampshire narušil incident v hlavnej role s dvoma mužmi, ktorí bývalú prvú dámu a kandidátku na post hlavy štátu, vyzvali, aby im vyžehlila košele.Zdieľať
"Vyžehli moju košeľu," vykrikovali dvaja muži zo zhromaždeného davu. Clintonová sa nad sexistickým protestom, ktorý mal naznačiť, že miesto ženy je v domácnosti a nie na čele krajiny, len pousmiala. "Á, zvyšky sexizmu, živé a zdravé," odpovedala Clintonová na výzvu mužov.

Mužov z miesta konania stretnutia vyviedli po tom, čo nad svoje hlavy zdvihli transparenty s nápisom: "Vyžehli moju košeľu!". "Môžeme zasvietiť? Je tu príšerná tma," povedala Clintonová, ktorá naznačila policajtom, aby mužov zo sály vyviedli. Clintonová o incidente neskôr zažartovala: "Ak v sále ešte zostal niekto, kto sa chce dozvedieť ako žehliť košele, budem o tom rozprávať."
V utorok sa v malom, severovýchodnom štáte New Hampshire uskutočnia prezidentské primárne voľby.
Hillary Clintonová v pondelok potláčala na stretnutí s americkými voličmi slzy a jej hlas poznačili emócie. Išlo o jeden zo zriedkavých momentov na politickej scéne, v ktorom sa Clintonovej vnútorné pocity predrali na povrch. So slzami v očiach odpovedala na otázku Marianne Pernoldovej, ako dokáže každý deň pokračovať. "Nie je to ľahké a nemohla by som to robiť, keby som vášnivo neverila, že je to správne," povedala Clintonová na záver konverzácie s nerozhodnutými voličmi v reštaurácii len deň pred konaním primárnych volieb v štáte New Hampshire.
"Od tejto krajiny som dostala toľko príležitostí, a ja len nechcem, aby sme zostali pozadu," povedala Clintonová nalomeným hlasom a takmer šepotom pokračovala: "Je to pre mňa veľmi osobné... nie je to len o politike... Vidím, čo sa deje... musíme to zvrátiť." "Niektorí ľudia si myslia, že voľby sú hra," povedala bývalá prvá dáma, ktorej hlas opäť poznačilo dojatie. "Je to o našej krajine, o budúcnosti našich detí."
Clintonová neskôr vysvetlila, že prejav podpory, ktorú jej vyjadrila Pernoldová, sa jej hlboko dotkol. "Mám city. Viem, že existujú ľudia, ktorí o tom pochybujú," povedala senátorka v rozhovore pre CNN. "Keď sa ma táto žena, tento typ ženy, spýta 'ako sa vám darí?', citovo sa ma to dotýka," vysvetľovala Clintonová. "Nie som dobrá v rozprávaní o samej sebe. Ráno nevstávam s otázkou, ako sa budem prezentovať. Myslím na to, čo dôležité pre niekoho život idem v ten deň urobiť."
Clintonová, ktorá len donedávna viedla v prieskumoch verejnej mienky a ktorú v nich predbehol Barack Obama, vyjadrila aj frustráciu z toho, ako ju vnímajú médiá a verejnosť. "Myslím si, že je tu veľa nedorozumení, hlavne preto, že som rezervovaná; som niekto kto povie, zachovajme si nejaký odstup, pretože chcem, aby ma posudzovali na základe mojej práce. Chcem, aby ma posudzovali na základe toho, čo robím pre ľudí," povedala Clintonová.
V interview pre televíziu CBS vyjadrila Clintonová odhodlanie bojovať so zmenšujúcou sa podporou. "Nech sa zajtra stane čokoľvek, pokračujeme," povedala Clintonová na margo primárok v New Hampshire. "A budeme pokračovať až do konca procesu 5. februára."

SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Dárfúre je podľa lídra rebelov akútny nedostatok potravín
<< predchádzajúci článok
Husté sneženie pripravilo v Iráne o život dve desiatky ľudí

Muži kričali na Clintonovú, aby im vyžehlila košele - diskusné fórum čitateľov

Barack Obama může přispět k obnově mezinárodní reputace Ameriky8.1. 11:28:20