24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

17. júna 2006

Na MS v E-skupine Česko - Ghana 0:2

Futbalisti Ghany zdolali v sobotňajšom stretnutí E-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v nemeckom Kolíne Česko 2:0. Ghana vybojovala pre africký kontinent na tohtoročnom šampionáte prvé ...

KOLÍN 17. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Ghany zdolali v sobotňajšom stretnutí E-skupiny na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v nemeckom Kolíne Česko 2:0. Ghana vybojovala pre africký kontinent na tohtoročnom šampionáte prvé víťazstvo. Zverenci Ratomira Dujkoviča boli počas celého zápasu lepším tímom, Česi za pomerne prijateľnú prehru môžu ďakovať iba brankárovi Petrovi Čechovi. Po víťazstve Ghany sa situácia v E-skupine skomplikovala, šancu na postup do osemfinále majú ešte všetky štyri tímy.

E-skupina (Kolín):

Česko - Ghana 0:2 (0:1)

Góly: 2. Gyan, 82. Muntari, ŽK: 49. Lokvenc - 19. O. Addo, 37. Essien, 66. Gyan, 75. Boateng, 84. Muntari, 90.+ Mohamed, ČK: Ujfaluši (Česko) za faul, rozhodovali: Elizondo - Garcia, Otero (všetci Arg.), 45 000 divákov

Česko: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Galásek (46. Polák) - Poborský (56. Štajner), Rosický, Nedvěd, Plašil (68. Sionko) - Lokvenc

Ghana: Kingston - Paintsil, Mohamed, Mensah, Shilla Illiasu - Muntari, Essien, Appiah, O. Addo (46. Boateng) - Gyan (85. Pimpong), Amoah (80. E. Addo)

Ghana šokovala favorizované Česko už po necelých dvoch minútach hry, keď medzi Ujfalušiho s Rozehnalom si nabehol Gyan a strelou k pravej žrdi otvoril skóre stretnutia. Zverenci trénera Brücknera sa po inkasovanom góle nevedeli dostať do tempa a Kingstona v bránke súpera ohrozili po prvý raz vážnejšie až po polhodine hry a akcii Poborského. Česku chýbal evidentne útočník Koller, keď Lokvenc nedokázal na hrote útoku dlhoročnú oporu nemeckého Dortmundu plnohodnotne nahradiť. Akcie Česka končili často pred pokutovým územím Ghany, naopak Afričania hrozili z nebezpečných kontier. Český tím držal nad vodou najmä brankár Čech. Tesne pred prestávkou putovala lopta po osi Nedvěd - Poborský - Rosický, ale nová posila Arsenalu mierila v ťažkej pozícii vedľa. Už v prvej minúte druhého polčasu vyrovnal najaktívnejší český futbalista Nedvěd, ale jeho radosť bola predčasná. V momente prihrávky bol totiž v postavení mimo hry. O pár momentov neskôr sa k dlhému výkopu dostal Gyan, ale strelu z hranice pokutového územia zlikvidoval Čech. Česko mohlo vyrovnať z nasledujúceho protiútoku, ale strelu Plašila pod brvno vytlačil nad Kingston. V 65. min skopol Ujfaluši v pokutovom území Gyana a po červenej karte pre českého beka nasledoval pokutový kop. Gyan sa najskôr uponáhľal a po predčasnom zahraní penalty inkasoval žltú kartu. Pri opakovanom pokuse trafil iba do ľavej žrde. Česko vrhlo všetky sily aj v desiatich do útoku, ale do šancí sa dostávali naopak futbalisti Ghany. Česko držal nad vodou najlepší hráč v drese českého tímu na ihrisku - brankár Čech, keď vychytal Boatenga aj Muntariho. V 82. min však už nedosiahol na ďalší strelecký pokus záložníka Muntariho. V záverečných momentoch duelu sa Afričania pripravili o tretí gól, keď sa na českého gólmana rútili traja africkí hráči, ale Pimpong poslal E. Addoa do postavenia mimo hry. Skóre stretnutia nezmenila ani hlavička Sionka v záverečných sekundách duelu.