24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

12. júna 2006

Na MS vo futbale zdolali Česi reprezentáciu USA 3:0

V úvodnom zápase E-skupiny na MS vo futbale na štadióne Veltins-Arena v Gelsenkirchene zvíťazili pred 52 000 divákmi Česi nad reprezentáciou USA 3:0 (2:0). Už v 5. min otvoril skóre hlavou ...

GELSENKIRCHEN 12. júna (WN/SITA) - V úvodnom zápase E-skupiny na MS vo futbale na štadióne Veltins-Arena v Gelsenkirchene zvíťazili pred 52 000 divákmi Česi nad reprezentáciou USA 3:0 (2:0). Už v 5. min otvoril skóre hlavou najlepší strelec Česka Jan Koller, pre ktorého to bol už 43. reprezentačný gól. V 36. min pridal druhý gól nádhernou strelou z 25 metrov Tomáš Rosický. V druhom polčase v 76. min prikrášlil výsledok opäť Tomáš Rosický, ktorého do samostatného úniku perfektne vysunul Pavel Nedvěd a ofenzívny stredopoliar Borussie Dortmund nedal Kaseyovi Kellerovi v bránke USA šancu. Česi v závere prvého polčasu prišli o Jana Kollera, ktorého s podozrením na natrhnutý zadný stehenný sval odviezli do nemocnice.

E-skupina:

USA - Česko 0:3 (0:2)

Góly: 5. Koller, 36. a 76. Rosický, ŽK: 5. Onyewu, 60. Reyna - 16. Rozehnal, 59. Lokvenc, 81. Rosický, 88. Grygera, rozhodovali: Carlos Amarilla - Amelio Andino, Manuel Bernal (všetci Parag.), 52 000 divákov

USA: Keller - Cherundolo (46. Johnson), Pope, Onyewu, Lewis - Mastroeni (46. O´Brien), Reyna - Convey, Beasley, Donovan - McBride (77. Wolff)

Česko: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský (82. Polák), Galásek, Rosický (86. Štajner), Nedvěd, Plašil - Koller (45. Lokvenc)

Už na konci 4. min zastavil unikajúceho Nedvěda Onyewu iba za cenu faulu a videl žltú kartu. Už o necelú minútu bolo 1:0. Rozehnal vysunul Grygeru, ten potiahol po pravej strane až takmer k rohovej zástavke, perfektne odcentroval, Jan Koller rovnako perfektne trafil hlavou a Keller v bránke USA bol bezmocný. Pre rekordéra českej reprezentácie to bol už 43. presný zásah v medzištátnom zápase. Lepší úvod svojho vystúpenia si Česi nemohli ani predstaviť. Američania sa však rýchlo otriasli a prevzali réžiu zápasu do svojich rúk. V polovici úvodnej časti hry mali v držaní lopty jednoznačnú prevahu - 64 % - 36 %. V 28. min Poborský stratil loptu, Američania založili rýchly útok, na konci ktorého bol skúsený Reyna, prudko prestrelil Čecha v svätyni súpera, ale loptu zastavila pravá žrď. V 36. min opäť zahrmelo na druhej strane. Nedvěd centroval zľava do šestnástky USA, jej zadáci pred nabiehajúcim Kollerom odvrátili, ale len k Rosickému, ktorý z 25 m nádherne trafil ľavý horný roh Kellerovej bránky. V závere polčasu prišli Česi o Kollera, ktorý sa pri šprinte za dlhým pasom bez zavinenia súpera zrútil na zem a s bolestivou grimasou na tvári sa držal za pravé stehno. S podozrením na natrhnutý zadný stehenný sval ho odviezli do nemocnice. Do druhého polčasu vybehli futbalisti USA s dvoma zmenami v zostave. Za defenzívnych hráčov Cherundola a Mastroeniho prišli na ihrisko stredopoliar O´Brien a útočník Johnson. Ani to však väčšie šance futbalistov spoza veľkej mláky neprinieslo. Naopak, v 68. min z nenápadnej akcie prudko vystrelil Rosický a trafil brvno. O osem minút neskôr však už bol 25-ročný ofenzívne naladená nová akvizícia Arsenalu Londýn úspešnejšia. Do samostatného úniku ho skvele vysunul Nedvěd, Rosický bol v šprintérskom súboji so zadákmi USA úspešnejší a keď vbehol do pokutového územia, pohodlne prehodil amerického gólmana - 3:0. V závere sa Česi zamerali na ubránenie náskoku a ich súperi nedokázali vymyslieť nič, čím by ich prekvapili. Výsledok 3:0 je najvyšším víťazstvom v doterajšom priebehu šampionátu.

Američania podľahli Čechom 0:3